reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Výpočet průměru na dovolenou (průměr mzdy)  (Přečteno 11063 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Martin Demko

 • Host
Výpočet průměru na dovolenou (průměr mzdy)
« kdy: 16. 08. 2017, 20:45:54 »
Dobrý den, řešíme v zaměstnání problém. Do roku 2015 včetně jsme měli vlastní mzdovou účetní, od roku 2016 nám mzdy dělá spec.agentura a od té doby je problém! Když jsem požadoval vzorec pro výpočet průměru na náhradu mzdy (dovolená) dozvěděl jsem se následující: kvartální hrubá mzda mínus náhrady za čerpanou dovolenou mínus příplatek na pohotovost (držíme noční pohotovost v provozu) to celé lomeno skutečně odpracované dny. Výsledek je průměr pro výpočet dovolené a příplatků pro další kvartál. Je tento vzorec správný?
Minulá účetní nám neodečítala ani náhrady za čerpanou dovolenou, ani příplatek za pohotovost. Od přechodu na druhou mzdovou agenturu nám neustále pozvolna klesá kvartální průměr.
Dotaz tedy zní, je vzorec nové mzdovky správný, nebo byl správný vzorec předešlý, bez odečtů?
Podívám-li se na stránky a různé kalkulátory i na zákon o mzdách, nikde nevidím zmínku o odečtu, všude se hovoří o hrubé mzdě lomeno odpracované hodiny...


Děkuji za odpověd Martin Demko

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Dagmar Kučerová

 • redaktorka a odborný poradce
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 554
  • Zobrazit profil
  • Podnikatel.cz
Re:Výpočet průměru na dovolenou (průměr mzdy)
« Odpověď #1 kdy: 18. 08. 2017, 09:01:25 »
Dobrý den,

způsob zjišťování průměrného výdělku pro pracovněprávní účely je závazně stanoven zákoníkem práce (§ 351 až 362). Není možné se od tohoto způsobu odchýlit. Průměrný výdělek se určuje z hrubé mzdy nebo platu, zúčtovaného k výplatě zaměstnanci v rozhodném období a z doby odpracované v rozhodném období. Rozhodným obdobím je předchozí kalendářní čtvrtletí. Výjimku z rozhodného období tvoří případy, kdy
 •   pracovní poměr vznikl v průběhu předchozího kalendářního čtvrtletí. Rozhodným obdobím je doba od vzniku pracovního poměru do konce tohoto čtvrtletí.
 •   zaměstnanec podle předchozího ustanovení neodpracoval alespoň 21 dnů. Zde se použije výdělek pravděpodobný (§ 355 zákoníku práce).
Za odpracovanou dobu se považuje doba, za kterou zaměstnanci přísluší mzda nebo plat (ne náhrada mzdy např. za čerpanou řádnou dovolenou). Vychází se z průměrného hodinového výdělku (hrubá mzda za rozhodné období se vydělí odpracovanými hodinami v tomto období).  Pokud je potřeba stanovit měsíční výdělek, pak se průměrný hodinový výdělek přepočítá na 1 měsíc podle průměrného počtu pracovních hodin připadajících na 1 měsíc v průměrném roce. Průměrný rok pro tento účel má 365,25 dnů. Průměrný hodinový výdělek zaměstnance se vynásobí týdenní pracovní dobou zaměstnance a koeficientem 4,348. Tento koeficient vyjadřuje průměrný počet týdnů připadajících na 1 měsíc v průměrném roce.

Pro stanovení průměrného hodinového výdělku se do odpracované doby nezapočítávají cestovní náhrady, náhrady mzdy (řádná dovolená, překážky v práci atd.), odstupné, plnění věrnostní a stabilizační povahy, odměny za pracovní pohotovost a další.

Do odpracované doby se nezapočítávají období, za které dostává zaměstnanec náhradu mzdy při překážkách v práci, nepřítomnosti v práci (dovolená, náhradní volno za práci přesčas nebo ve svátek) atd.   

Z uvedeného je tedy zřejmé, že spec. agentura postupuje v souladu se zákoníkem práce. Pokud takto nepostupovala původní mzdová účetní, vystavila zaměstnavatele možnému postihu při případné kontrole inspektorátem práce.

S přáním hezkého dne  Dagmar Kučerová

Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz 

Platby GoPay

reklama