reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Invalidní důchod, OSVČ a DPP  (Přečteno 2676 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Soňa Š.

• Host
Invalidní důchod, OSVČ a DPP
« kdy: 07. 08. 2017, 18:25:00 »
Dobrý den,
mám momentálně invalidní důchod 3.stupně. Vzhledem k finanční situaci jsem začala podnikat. Jako OSVČ pracuji asi 6-8 hodin týdně. Nyní mně oslovila jedna velká firma a nabídla mi nárazovou práci 5-10 dní v týdnu, pokud budou spokojení, práce se může během následujících 3 let opakovat. Podmínkou bylo, že z organizačních důvodů, uzavřeme DPP. Na rozmyšlenou jsem neměla moc času a DPP jsem podepsala a také jsem podepsala prohlášení k dani. V osobním oddělení firmy vysvětlili, že pokud nevydělám více nežli 10000 (po odečtení 2000 jako odečitatelné položky), neplatím žádné daně. Na konci roku dostanu od firmy potvrzení, kolik jsem vydělala. Navíc vzheldem k invalidnímu důchodu je mé podnikání a DPP vedlejší činnost. Na internetu jsem si ale přečetla, že musím platit za určitých okolnosti 15% srážkovou daň. Můj dotaz je následující: 1) Musím platit 15% srážkovou daň a pokud ano mám šanci ji dostat zpět, když podám daňové přiznání jako OSVČ?  2) Bylo by  pro mně výhodnější být u této firmy jako OSVČ? 3) Jak to bude s daňovým přiznáním a odpočtem 24000?
Děkuji za odpověď

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Dagmar Kučerová

• redaktorka a odborný poradce
  • Profík
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Invalidní důchod, OSVČ a DPP
« Odpověď #1 kdy: 15. 08. 2017, 13:46:39 »
Dobrý den,

odpovím postupně.

1) Musím platit 15% srážkovou daň a pokud ano mám šanci ji dostat zpět, když podám daňové přiznání jako OSVČ?

Právě proto, že jste podepsala prohlášení k dani, srážkovou daň platit nebudete. Podpisem prohlášení bude příjem z DPP zdaněn daní zálohovou a vzhledem k uplatněným slevám, bude vaše daňová povinnost zřejmě zcela eliminována.  Srážková daň by byla naopak vždy sražena při nepodepsaném prohlášení k dani. Tato daň je sice konečná, ale zaměstnanec má možnost ji zahrnout do daňového přiznání a požádat o přeplatek. Podpis prohlášení k dani je pro vás momentálně výhodnější. Jak vám správně poradili na osobním oddělení.

2) Bylo by  pro mně výhodnější být u této firmy jako OSVČ?

Tuto variantu bych vzhledem k výši příjmu  nedoporučovala. Z DPP do 10 000 Kč neodvádíte sociální ani zdravotní pojištění. Nevím, o jaký druh činnosti se jedná, ale mohlo by se navíc jednat o zastřený pracovněprávní vztah, takzvaný švarcsystém.

3) Jak to bude s daňovým přiznáním a odpočtem 24000?

Na konci roku požádáte zaměstnavatele o Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, kde bude uvedena výše ročního příjmu z DPP, uplatněné slevy na dani (případně sražená zálohová daň). Tyto údaje uvedete spolu s údaji z podnikatelské činnosti do daňového přiznání. Příjem z DPP samozřejmě v části pro závislou činnost. Uplatníte si příslušné slevy na dani v plné výši, tj. roční slevu na poplatníka 24 840 Kč, rozšířenou slevu na invaliditu, případně další slevy či nezdanitelné části základu daně. Příjem z DPP odvod sociálního a zdravotního pojištění neovlivní, do přehledů o příjmech a výdajích OSVČ se nezapočítává.

S přáním příjemného dne   Dagmar Kučerová

Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz

Platby GoPay

reklama