reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Založení firmy na "vedlejšák"  (Přečteno 2084 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Zdenek Berka

  • Host
Založení firmy na "vedlejšák"
« kdy: 03. 08. 2017, 11:14:27 »
Dobrý den,
chci se zeptat, jak na založení firmy, pokud chci být stále zaměstnancem.


Chtěl bych si založit firmu ve strojírenství. Mám odborné znalosti, ale jsem technik a nevyznám se v záležitostech právních vztahů k založení firmy.
Ze začátku podnikání bych chtěl stále být zaměstnán ve stávajícím zaměstnání, které je ve stejném oboru, v jakém chci podnikat, abych nepřišel o celkem významný příjem.


Jelikož jsem před nedávnem všechny své úspory vložil do bydlení, nemůžu ihned na start zaměstnání opustit.


Čekat než zase něco naspořím se mi moc nechce. Teď je v mém oboru přetlak práce a rád bych toho využil.


Předem děkuji za Vaše rady a názory.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamapetr.cizek2

  • Host
Re:Založení firmy na "vedlejšák"
« Odpověď #1 kdy: 18. 08. 2017, 11:16:55 »
Dobrý den,

pro založení firmy můžete do začátku využít formu podnikaní na živnostenské oprávnění (živnostenský list). Živnostenské oprávnění vám vyřídí na kterémkoliv živnostenském úřadě nebo online zde.

Provozovat živnost lze i jako vedlejší činnost vedle vašeho stávajícího zaměstnání, v takovém případě nehradíte zálohy na sociální a zdravotní pojištění a pouze doplácíte tyto částky po skončení hospodářského roku podle dosaženého výdělku. Zkontrolujte si, zda výkon podnikání vedle pracovního poměru nezakazuje vaše pracovní smlouva se stávajícím zaměstnavatelem nebo takové podnikání nevyžaduje jeho předchozí souhlas.

Pro začátek podnikání můžete použít zvýhodněný úvěr pro začínající podnikatele, který je dotovaný z prostředků EU. Nabízí jej různé banky, viz například zde.

Přímé dotace pro začínající podnikatele nejsou v těchto oborech zpravidla dostupné, můžete však zkusit možnosti nabízené zejména zde:

1) Programy podpory z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost http://www.czechinvest.org/op-podnikani-a-inovace-pro-konkurenceschopnost. Tyto programy jsou určené jak pro projekty spočívající např. ve vybavení podniku výrobními zařízeními, tak např. pro školící programy apod.. Aktuální nabízené podpory včetně požadovaných podmínek naleznete zde http://www.czechinvest.org/aktualni-vyzvy. Jednotlivé programy podpor jsou vyhlašovány průběžně, doporučuje se proto průběžné sledování nabídky aktuálních podpor pro případné využití přímo pro váš projekt.

2) Programy podpory z operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy-1/op-vvv.

3) Programy podpory z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost http://www.esfcr.cz/07-13/oplzz. Aktuální přehled poskytovaných podpor naleznete zde http://www.esfcr.cz/modules/calls/.

4) Programy podpory zaměřené na jednotlivé regiony, např. pro region Jihomoravského kraje z programu ROP NUTS II Jihovýchod http://www.jihovychod.cz/. Tyto programy mohou zahrnovat i podporu např. podnikatelských aktivit směřujících k rozvoji venkova, regenerace brownfieldových ploch, zavádění ICT apod.

5) Dotační tituly zahrnující i podporu začínajících podnikatelů nebo podporu rozvoje malých obcí a venkova vypisují v některých případech i krajské a obecní samosprávy (např. pro Středočeský kraj je naleznete zde http://dotace.kr-stredocesky.cz/ku-dotace-application/. Doporučuji kontaktovat místně příslušný úřad pro zjištění aktuálních možností.

6) Pro začínající podnikatele přichází v úvahu rovněž programy realizované Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou na podporu malého a středního podnikání, které zahrnují mimo jiné poskytování záruk za úvěry pro malé a začínající podnikatele. Bližší informace naleznete zde http://www.cmzrb.cz/podpora-maleho-a-stredniho-podnikani.

7) V úvahu mohou dále přicházet dotace realizované v rámci programů aktivní politiky zaměstnanosti. Více informací k těmto programům naleznete zde http://portal.mpsv.cz/sz/zamest/dotace/apz.

S pozdravem


Petr Čížek
www.ZalozFirmu.cz


 

Platby GoPay

reklama