reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dovoz z EU a DPH  (Přečteno 760 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Regina Hrstková

  • Host
Dovoz z EU a DPH
« kdy: 30. 07. 2017, 16:58:14 »
Dobrý den,
prosím o radu, jak správně postupovat.
OSVČ plátce DPH, dovoz osobních automobilů z EU, které se opraví a v ČR prodají. Užíváme zvláštní režim. Nyní jsme však nakoupili automobil odpočtový s německým 19% DPH. Jak se v tomto případě uplatní DPH na vstupu?
Děkuji
Hrstková

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 908
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Dovoz z EU a DPH
« Odpověď #1 kdy: 17. 08. 2017, 11:04:56 »
Dobrý den,

pokud jste coby plátci koupili zboží od německého plátce (a nejedná se o zvláštní režim dle § 90 ZDPH), potom jde o pořízení zboží z jiného členského státu. Svému dodavateli jste měli dát na vědomí, že jste plátcem registrovaným v ČR a on by fakturoval dodání zboží do ČR bez DPH. Vaší povinností je přiznat daň pořízeného zboží a zároveň Vaším právem je uplatnit nárok na odpočet této daně na vstupu - takto je pro Vás tato operace daňově neutrální.

K pořízení zboží z jiného členského státu se vztahují zejména následující ustanovení zákona o DPH:

- § 2 odst. 1 písm. c),
- § 11,
- § 16,
- § 25,
- § 40,
- § 41 odst. 8.

Povinnost odvést daň na vstupu máte i v případě, že jste obchodnímu partnerovi neoznámili, že jste českým plátcem a on Vám vyfakturoval cenu včetně německé DPH. Potom budete odvádět DPH v ČR ze základu daně přepočteného na Kč. I v takovém případě jde o "pořízení zboží" ve terminologii ZDPH se všemi příslušnými důsledky.

Příklad: Cena na faktuře od německého plátce je modelově 100 + 19, v ČR odvedete DPH na výstupu 21 % z hodnoty 100, a zároveň v tomtéž daňovém přiznání uplatníte nárok na odpočet této daně (jsou-li splněny všechny podmínky pro uplatnění nároku na odpočet, například máte doklad, plnění je zcela využito pro podnikání atd.).

Pokud jde o znovuzískání německé DPH, nabízí se dohoda s dodavatelem, zda je možné vystavit opravný doklad a cenu fakturovat ve výši "100", tedy bez německé daně. Ohledně možnosti vrácení daně německým správcem daně je třeba se informovat na příslušném německém úřadě.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama