reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Amazon Merch a daně  (Přečteno 6524 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jarda

 • Host
Amazon Merch a daně
« kdy: 27. 07. 2017, 19:52:14 »
Dobrý večer,


předem upozorňuji, že mé otázky mohou být matoucí, vedoucí do všech směrů apod. Ale začínám s tím a absolutně nevím co a jak.


Amazon má službu Amazon Merch, která umožňuje lidem kteří si chtějí přivydělat nahrát design na tričko, z kterých má poté určitou provizi.


Živnostenský list, si udělám na úřadě za 1000 Kč na volnou živnost. Nevím pořádně jaký obor zaškrtnout, ale někde jsem četl, že zaškrtávání všech může být riskantní, protože některé tam mohou mít nějaké speciální požadavky. Zdravotní a sociální platit nebudu muset jako student. Poté absolutně netuším jak to bude s daněmi, budu se registrovat v ČR, přestože to bude živnost provozována na území jiného státu ? Poté, jak je vůbec přiznám ? Výdaje mít prakticky nebudu, možná budu muset přiznat, že mám zakoupenou licenci programů ? Bude stačit třeba screenshot převodů na Paypal ? Pokud zisk nepřesáhne 30000 ročně tak je nebudu muset platit vůbec, ne ?


Předem děkuji za odpovědi, nějaké další otázky by mě určitě napadly ale nechci v tom dělat ještě větší zmatek.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaLada

 • Host
Re:Amazon Merch a daně
« Odpověď #1 kdy: 27. 07. 2017, 23:29:32 »
Sociální a zdravotní pojištění budete muset platit, i když jste student. Akorát jako OSVČ vedlejší možná nebude mít povinnost platit zálohy na pojistném, ale budete platit až co vám vyjde v ročním přehledu.

Myslím, že se nejedná o živnost provozovanou na území jiného státu. Bydlíte přece v ČR a budete to provozovat online, nebudete fyzicky jezdit někam do zahraničí.

Daně budete platit normálně v ČR, stejným způsobem jako všichni ostatní OSVČ. Co se týče výdajů, můžete si uplatňovat výdajové paušály. Pokud budete chtít uplatňovat skutečné náklady, měl byste od nich mít účtenky - faktury.  Ale "přiznat, že máte zakoupenou licenci programů" po vás finanční úřad nebude chtít, pokud budete uplatňovat výdajový paušál.

Ten zisk do 30.000 Kč, to si pletete s tzv. příležitostnými příjmy. To jsou příjmy, které získáme různými příležitostnými pracemi, na které nemáme živnostenský list, například posekání trávy sousedovi nebo prodej ovoce z vlastní zahrádky. Nepatří sem činnosti, které sice provozujeme příležitostně, ale máme na ně živnostenské oprávnění. Příjmy ze živnosti musíme zdanit všechny, nehledě na jejich výši.

Nejlépe uděláte, když před zahájením podnikání vše pořádně proberete s daňovým poradcem.


M.M.

 • Host
Re:Amazon Merch a daně
« Odpověď #2 kdy: 28. 07. 2017, 00:25:45 »
Dobrý den,


mohu li doplnit, já vás nechci odrazovat ale pouze vás upozorním ( jak s tím naložte je vaše věc )


To, co popisujete se jeví tak, že poskytujete určitý druh služby ( v podstatě reklamu, natisknete si potisk na tričko s logem zahraniční firmy - asi Amazonu a to poté asi nosíte či prodáte - jedná se v podstatě o reklamní plochu na triku které máte na těle )


Co si máte zajistit k podnikání nebudu psát, to máte již popsáno.


Dejte si ale pozor, předpokládám že budete OSVČ ( neplátce DPH ) poskytující služby, upozorňuji, že pokud poskytnete jako neplátce OSVČ službu ( reklamní ) pro jinou společnost a současně bude li  ten Amazon ( či jeho dceřiná divize ) mít sídlo V EU pak poskytujete službu podnikající osobě do EU.  Obecně u služeb ( poskytovaných pro plátce v EU )  je místem plnění  tam, kde má odběratel ( Amazon ) sídlo( až na specifické výjimky ) . Pokud bude mít jeho divize sídlo někde v EU, pak se poskytnutím služby osobě povinné k dani v jiném čl. státě, pokud půjde právě o službu s místem plnění dle základního pravidla ( sídla odběratele ) , tak se stanete identifikovanou osobou a jste povinen se registrovat jako IO do 15-ti dnů.


Než něco začnete dělat, ujistěte se zda poskytujete služby pro Amazon se sídlem v ČR, jinak na to dojedete ( jako OSVČ ručíte za své podnikání celým majetkem )  a nebo si budete muset zajistit odpovídající servis nějaké účetně -daňové kanceláře, ale pak zvažte rentabilitu ( to budou mraky potištěných triček )


musíte zvážit, ať se daříRedakční tip

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


Lada

 • Host
Re:Amazon Merch a daně
« Odpověď #3 kdy: 28. 07. 2017, 10:38:25 »
To není reklama, on nenosí tričko s reklamním potiskem. Na webu Amazon Merch to popisují tak, že člověk vytvoří nějaký design, pak vybere barvu a střih trička, na kterém tento design má být vytištěn a Amazon to tričko pak nabízí k prodeji. Trička ale neleží na skladě ve fyzické podobě -  když si to tričko nějaký zákazník chce koupit, tak ho Amazon vyrobí (jen počet kusů objednaný zákazníkem) a zašle mu ho. Ten autor designu z prodaných triček dostává "royalties" (autorské poplatky). Nejsem si jistá, zda by se na to dal vztahovat český autorský zákon, nebo se to spíš má brát tak, že dotyčný prodává oblečení (na patřičný živnostenský list).


M.M.

 • Host
Re:Amazon Merch a daně
« Odpověď #4 kdy: 28. 07. 2017, 11:29:33 »
Dobrý den,

pokud člověk vytvoří nějaký design, ( reklamní potisk, grafické logo, atd.  ) jde o reklamní SLUŽBU a o poskytnutí služby( možná služby pro odběratele - plátce DPH z EU ! - já nevím kde  amazon má sídlo či sídla )  je tedy celý můj příspěvek. Kdo pak ty natištěná trička ( s realizovanou službou grafiky ) nosí je zcela, zcela nepodstatné.

Podstatné je to že poskytuje službu, kde má ta služba místo plnění a zda se nestane IO.  Ta služba podle živností volnou, nějaké služby grafických prací, reklamy, no to si pán dohledá...  Autorským poplatkem to nazývá Amazon ( amazon ať si to, že platí za služby realizace grafiky na své zboží nazývá jak chce, pro amazon je to platba za službu ( náklad )  a amazon si  se zdaněním poradí ) to nemá  s českým poskytovatelem grafických služeb potisků nic společného. Amazon nezajímá jak se zachová český daňový poplatník ( tedy vlastně jeho obchodní partner )  - podnikatel ve vztahu k právním předpisům v ČR.

Co je na tom nejasné ?

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklama 

Platby GoPay

reklama