reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Platba kartou v DE  (Přečteno 1096 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Marie

  • Host
Platba kartou v DE
« kdy: 22. 07. 2017, 14:58:28 »
 Při platbě kupujícího kartou je stržen bankou poplatek za terminál.
Zákazník nakoupí zboží za 5000 Kč, banka připíše na účet částku 4900 Kč, 100 Kč je poplatek bance.
Částka 5000 Kč se zapíše do DE - základ 4123,23,  DPH 867,77 Kč - .
Jako další položka se zapíše 100 Kč jako režijní poplatek bance.
Je to správný postup?
- Nebo se částka 100 Kč odečte přímo při zápisu příjmu minusem ?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaM.M.

  • Host
Re:Platba kartou v DE
« Odpověď #1 kdy: 23. 07. 2017, 18:32:24 »
Dobrý den,


DE je o platbách, nikoli jako účetnictví o předpisech. Příjmy / výdaje tedy vznikají zápisem do deníku faktickou úhradou, nikoli předpisem pohledávky závazku.


Transakce kartou ale představují trochu odlišnost, v tom že se jedná již v momentě zaplacení zákazníka o tržbu ( také se jako tržba evidují v EET ) ve skutečnosti zákazník platí úhradu tj. celkovou částku, u vás těch 5000,- ( to je skutečná tržba ) tato částka se také eviduje jako příjem ( případně podléhá EET ) Rozklad u plátce daně na základ daně a daň ( DPH ) je také z celku, z těch 5000,- kdy ZD je příjmem podnikatele   DPH je průtočnou položkou ( příjem nezvyšující ZD )


Tedy 4123 příjem / 867 DPH příjem nezvyšující ZD


To že obdržíte na BÚ méně zde není způsobeno nižší úhradou ale tím že si kartová společnost strhne poplatek. V podstatě si jej rovnou započítají, správně mají poslat celou tržbu např. 5000 a FA na 100 kč za služby kartových transakcí, oni to rovnou započítávají u sebe a posílají o sto méně tj. 4900,-


Takže příjmem je celá inkasovaná tržba 5000,- výdajem je 100 kč ( jako poplatek, služba .to je jedno v DE prostě výdaj podnikatele.


To je také důvod proč u transakcí prostřednictvím karet, pokud současně evidujete rozhodné příjmy podle EET, evidujete jen příjmy podle účtenek EET, příchozí platby z karet ba BÚ již neevidujete ( docházelo by jednak k duplicitě příjmu, jednak by částka vlivem zápočtu poplatku nikdy neseděla na částku vedenou na EET účtence vydávané k platbě kartou )
V účetnictví, pokud někdo současně eviduje podle EET je naprosto opačně, výnosem je již samotný předpis pohledávky ( např, vydané FA ) její úhrada někdy v budoucnu je jen rozvahovou operací vyrovnání pohledávky zaplacením, pokud je hrazena hotově a podrobena EET účtence, tak v účetnictví není EET účtenka výnosem, pouze potvrzení o zaplacení ( a do výnosů se EET účtenky vůbec nezahrnují ), jsou pouze podkladem o splacení původní pohledávky.


P.S. alespoň pozdravit by neškodilo, když něco chcete, já nic nechci a zdravím také.


 

Platby GoPay

reklama