reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Uplatnění úroků z hypotéky  (Přečteno 1067 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

JH

  • Host
Uplatnění úroků z hypotéky
« kdy: 16. 07. 2017, 21:43:27 »
Dobrý den,
mohu uplatnit úroky z hypotečního úvěru v daňovém přiznání, když je bytová jednotka ve výstavbě či rekonstrukci několik let bez kolaudačního rozhodnutí a tudíž není zatím využívána k trvalému bydlení?
Jen upřesním, že se jedná o půdní prostor (který je v našem vlastnictví) v bytovém domě, ve kterém je realizována výstavba nové bytové jednotky, která je v KN uvedena jako rozestavěná bytová jednotka.
Bytová jednotka bude využívána pro trvalé bydlení naší rodiny za účelem splnění naší bytové potřeby.
V současné době bydlíme v podnájmu a novou, resp. rozestavěnou bytovou jednotku sice využíváme, ale zatím ne k trvalému bydlení.
Úroky jsme několik let uplatňovali bez problémů, ale tento rok jsme museli znovu dodat "smlouvu o hypotečním úvěru, výpis z KN (kde je zapsáno naše SJM), "čestné prohlášení", že úroky byly uplatněny na řešení naší bytové potřeby ... ale to FÚ nestačí.
Dokonce chce po nás FÚ "čestná prohlášení od sousedů", že tam trvale bydlíme (která dodat nechci a pochopitelně ani nemohu) ... předpokládám, že se jedná o výklad § 15 odst. 4 zákona o daních z příjmů.
Domnívám se, že lze uplatnit úroky z hypotéky v případech, že poplatník zatím v rozestavěném domě či bytě bydlet nemůže ... bez ohledu, že je výstavba či rekonstrukce realizována několik let a zatím není dokončena.
Toto požaduje od mé ženy, která uplatňuje úroky z hypotéky (kdy ve smlouvě jsme uvedeni oba).
Já jsem ve svém daňovém přiznání uplatnil úroky ze stavebního spoření na tutéž "nemovitost", ale po mě FÚ nic takového nepožadoval a vše bylo bez problémů.
Jakým způsobem máme argumentovat FÚ ohledně možnosti uplatnění úroků?
Děkuji.
JH

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



M.M.

  • Host
Re:Uplatnění úroků z hypotéky
« Odpověď #1 kdy: 16. 07. 2017, 22:34:03 »
Dobrý den,


Pro uplatnění úroků z úvěru nemusí mít poplatník nutně v domě či bytu nahlášené trvalé bydliště, nicméně platí, že osoba uplatňující daňový odpočet musí danou nemovitost vlastnit a užívat ke svému trvalému bydlení, nebo bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů. V ostatním máte pravdu a skutečně jde o doložení výkladu §15 (4) ZDP. Tedy toto musíte prokázat, máte právo předkládat veškeré věrohodné důkazy a skutečnosti správci daně. Pokud bude i dále trvat negativní postoj ze strany FÚ, budete muset podávat odvolání proti případnému negativnímu rozhodnutí, pravděpodobně po konzultaci s daňovým poradcem, případně s právníky.


 

Platby GoPay

reklama