reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Výpočet a vyplácení dle konkurenční doložky  (Přečteno 5874 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Danuše Bišková

  • Host
Výpočet a vyplácení dle konkurenční doložky
« kdy: 23. 05. 2017, 10:42:31 »
Dobrý den.
31.3.2017 ukončila zaměstnankyně pracovní poměr. V pracovní smlouvě měla ''konkurenční doložku'' na dobu 1 rok ve výši průměrného platu.
Nejsem si jistá, z jaké rozhodné doby vypočítat průměrný výdělek a jak ho vyplácet.  To znamená: Zdravotní se neplatí, sociální nevím a jak poté zdanit? Nikdo ze známých nemá zkušenost. Prosím o radu. Děkuji Vám.
Danuše Bišková

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Výpočet a vyplácení dle konkurenční doložky
« Odpověď #1 kdy: 27. 05. 2017, 06:34:08 »
Dobrý den,

pro plnění z konkurenční doložky se použije průměr pro pracovněprávní účely, tj. průměrný výdělek naposled používaný za trvání pracovního poměru (není-li v konkurenční doložce ujednáno něco jiného). Plnění je zdanitelným příjmem - zdaní se jako příjem ze závislé činnosti v souladu s ustanovením § 6 zákona o daních z příjmů. Samozřejmě se jedná o 15% zálohovou daň. 

Z pohledu odvodů pojistného je situace následující: Sociální pojištění se z plnění konkurenční doložky odvádí, přesto není příjemce plnění nemocensky pojištěn. Pracovní poměr skončil, již nebude evidován u ČSSZ (zaměstnavatel v okamžiku skončení pracovního poměru z nemocenského pojištění odhlásí a již dále nepřihlašuje). Obdobně je tomu v případě zdravotního pojištění. V souladu se zákonem je z vyplácené odměny po skončení zaměstnání odváděno zdravotní pojistné.  Po tuto dobu ale není bývalý zaměstnanec považován (evidenčně) za zaměstnance. A bohužel z tohoto titulu nemá sám za sebe vyřešen odvod zdravotního pojištění. Vysvětleno v mém článku z roku 2015: Plnění z konkurenční doložky může být pro příjemce velký problém

S přáním příjemného dne  Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama