reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Vyřazení vozidla z majetku po dopravní nehodě  (Přečteno 1824 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

M. Lišková

  • Host
Vyřazení vozidla z majetku po dopravní nehodě
« kdy: 16. 05. 2017, 18:44:47 »
Dobrý den,
potřebovala bych přesnější postup účtování při vyřazení nedoodepsaného vozidla z majetku z důvodu totální škody při dopravní nehodě, kdy škoda vznikla z důvodu opilosti řidiče druhého vozidla a s tím, že vrak vozidla bude prodán.
Můžete mi doupřesnit termín, kdy účtovat a jakým dokumentem doložit?
1) poslední částka odpisu  - v měsíci předešlém nehodě? – doklad dle odpisového plánu 551/082
2) doúčtování ZC (daňově x nedaňově??) – v měsíci nehody – doklad od policie o nehodě??? 549 (nebo 541?)/082
3) vyřazení v PC – v měsíci nehody nebo až po potvrzení od pojišťovny? – likvidační protokol? 082/022
4) Přiznání škody pojišťovnou – v měsíci doručení od poj. – doklad od poj. 378/648
5) Úhrada škody pojišťovnou – v měsíci úhrady – BV 221/378
6) prodej vraku – v měsíci uskutečnění prodeje – FV 311/641?
Děkuji moc za doplnění, příp. opravu.
M. Lišková

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 908
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Vyřazení vozidla z majetku po dopravní nehodě
« Odpověď #1 kdy: 23. 05. 2017, 12:16:06 »
Dobrý den paní Lišková,

níže je uveden komentář k jednotlivým bodům.

1) poslední částka odpisu  - v měsíci předešlém nehodě? – doklad dle odpisového plánu 551/082

Ano, pokud v měsíci nehody došlo k vyřazení, majetek už nelze používat k dosahování příjmů, tedy za předchozí měsíc se účtuje poslední účetní odpis.
Bez ohledu na to je možno uplatnit polovinu ročního DAŇOVÉHO odpisu ve smyslu § 26 odst. 7 písm. a) zákona o daních z příjmů (dále jen ZDPř).
Je ovšem otázka, zda je nutné vyřazovat v měsíci nehody, pokud bude auto (později) prodáno.


2) doúčtování ZC (daňově x nedaňově??) – v měsíci nehody – doklad od policie o nehodě??? 549 (nebo 541?)/082

Je třeba se rozhodnout, zda:
-  budete auto vyřazovat v důsledku nehody (pak vám ovšem zůstává vrak, který byste měli přeúčtovat a evidovat též jako nějakou majetkovou položku, drobný majetek?, nemáme informaci o hodnotě vraku) nebo ho
- budete vyřazovat v důsledku prodeje.

V případě vyřazení v důsledku nehody máte na jedné straně náhradu škody od pojišťovny a na straně nákladů (daňových) daňovou zůstatkovou cenu. Ta je uznatelným nákladem pouze do výše náhrady od pojišťovny.

Varianta, že jde o škodu způsobenou neznámým pachatelem, zřejmě nepřichází v úvahu (viz § 24 odst. 2 písm. l) ZDPř).

Pokud budete auto prodávat, je nákladem celá daňová zůstatková cena.

Bez znalosti podrobností není možné uzavřít, jaké postupy jsou možné, resp. co je pro vás výhodnější.


3) vyřazení v PC – v měsíci nehody nebo až po potvrzení od pojišťovny? – likvidační protokol? 082/022

Viz výše, podle toho, zda vyřazujete v důsledku škody nebo v souvislosti s prodejem. Pokud budete na případ nahlížet jako na vyřazení v důsledku škody, v měsíci nehody přeúčtujete účetní ZC 549/082. Pak vyřadíte auto z majetku 082/022. Na účtu 549 tedy máte škodu, která je daňově uznatelná jen do výše náhrady od pojišťovny. Musíte ovšem dále zohlednit rozdíl mezi účetní ZC (kterou máte na čtu 549) a daňovou ZC, která je daňovým nákladem. Nevíme, zda se u vás tato data liší.


4) Přiznání škody pojišťovnou – v měsíci doručení od poj. – doklad od poj. 378/648

Ano. Znáte-li rozhodnutí pojišťovny, účtujete pohledávku za pojišťovnou.


5) Úhrada škody pojišťovnou – v měsíci úhrady – BV 221/378

Ano.


6) prodej vraku – v měsíci uskutečnění prodeje – FV 311/641?

Ano. Účtujete do měsíce, ve kterém se změnilo vlastnictví.


S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama