reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Konec pracovní smlouvy během mateřské dovolené  (Přečteno 4120 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Monika Danihelková

  • Host
Konec pracovní smlouvy během mateřské dovolené
« kdy: 09. 05. 2017, 10:02:48 »
Dobrý den,

ráda bych si od Vás nechala odborně poradit v situaci, která mi nyní nastane. Pokusím se nyní popsat, co nejpřesněji situaci a následně položím konkrétní dotazy.
Od 23.5.2016 jsem nastoupila do zaměstnání se smlouvou na dobu určitou do 30.6.2017. Začátkem listopadu 2016 jsem otěhotněla a od 19.11.2016 jsem v pracovní neschopnosti, v níž budu do 30.5.2017 a od 1.6.2017 mohu nastoupit na mateřskou dovolenou. Z roku 2016 mi zbylo 6,5 dne řádné dovolené a zaměstnavatel mi je prozatím převedl do roku 2017, ovšem jelikož jsem v roce 2017 stále v pracovní neschopnosti, zatím jsem si řádnou dovolenou standardně nevybrala a ani nevyberu - v pracovní neschopnosti budu až do nástupu na mateřskou.

Mám nárok na nějaké dny řádné dovolené, když jsem v roce 2017 nepracovala a pracovat již nebudu (z důvodu pracovní neschopnosti).

Jakým způsobem mi může zaměstnavatel řádnou dovolenou z roku 2016 (případně z roku 2017, pokud mi na nějakou vznikl nárok, i když jsem nepracovala) nahradit, když mi končí pracovní smlouva 30.6.2017?
Předem děkuji za odpověď.

Monika Danihelková






Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Konec pracovní smlouvy během mateřské dovolené
« Odpověď #1 kdy: 10. 05. 2017, 16:27:20 »
Dobrý den,

dovolená se zásadně čerpá. Avšak v souladu s ustanovením § 221 zákoníku práce přísluší zaměstnanci pouze v případě skončení pracovního poměru náhrada mzdy za nevyčerpanou dovolenou. Což se využije i ve vašem případě. Z roku 2016 nebyla čerpána dovolená v délce 6,5 dne. Za rok 2017 zřejmě vznikne nárok na dovolenou za odpracované dny (záleží na harmonogramu směn). V měsících leden až květen pracovní neschopnost, červen mateřská dovolená. V souladu s ustanovením § 216 odst. 2 zákoníku práce se doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce.

Za každých 21 odpracovaných dnů (dny skutečně odpracované, čerpaná řádná dovolená, mateřská dovolená atd.) přísluší 1/12 z celkového nároku řádné dovolené. Dovolená za odpracované dny se o zameškané směny z důvodu pracovní neschopnosti nekrátí.

Zaměstnavatel vám tedy k datu skončení pracovního poměru proplatí dovolenu z roku 2016, pravděpodobně i 1/12 nároku z roku 2017 (bylo-li dle harmonogramu směn plánováno na červen alespoň 21 pracovních dnů). 

S pozdravem  Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama