reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Spolupracující osoba - manželka  (Přečteno 4356 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kuzdas Oldřich

 • Host
Spolupracující osoba - manželka
« kdy: 08. 05. 2017, 09:09:18 »
Dobrý den,


na vedlejší činnost při zaměstnání provozuji malý obchod. Rád bych zlegalizoval občasnou výpomoc od manželky.


Manželka je na rodičáku, nemá jiné příjmy a uplatňuji na ni slevu na manželku.


S principy "spolupracující osoby" jsem obeznámen, jen jsem nikde nenašel, jestli je povinné takto manželku nahlásit či je toto dobrovolné?? Chci se trochu připravit než vyrazím s dotazem na FÚ.


Obchůdek je pro mě spíše koníčkem a příjmy nejsou takové, aby daňové zvýhodnění spolupracující osoby převážilo slevu na manželku.


Děkuji za jakoukoliv radu či nasměrování


Kuzdas

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaKuzdas Oldřich

 • Host
Re:Spolupracující osoba - manželka
« Odpověď #1 kdy: 08. 05. 2017, 09:29:16 »
Ještě doplním, že by vypomáhala dobrovolně a samozřejmě bez nároku na honorář  :D  . A občas by byla v obchodě úplně sama.


M.M.

 • Host
Re:Spolupracující osoba - manželka
« Odpověď #2 kdy: 09. 05. 2017, 09:24:07 »
Dobrý den,

jako spol. osoba dostane Vaše žena pouze DIČ ( RČ ) pro potřeby FÚ, bude se také muset registrovat jako spolupracující osoba na OSSZ a své ZP, a podávat tam roční přehledy. Pokud je současně na RD bude povazována za vedlejší činnost, platí také,  že pokud nepřesáhne rozhodnou částku nebude muset platit zálohy na SP a ZP. ( jde o zálohy, případná doplatek bude podle skutečného vyúčtování ).  Ale to záleží kolik z vašeho příjmu na ní rozdělíte, principem spolupracující osoby je právě rozdělení příjmu jednoho ( Vás ) na dva. Zda se to vyplatí, nedovedu takto odhadnout, většinou se to dělá tak, že se to před vaším podáním DP na FÚ namodeluje nanečisto podle vašich příjmů za daný rok a výsledné daně z příjmů a případných doplatků na SP a ZP ( to je možno také až podle příjmu a po zohlednění vašich zaplacených ročních záloh) , pak se to samé udělá po rozdělení na spolupracující osobu - manželku a následně se lze rozhodnout. 

Redakční tip

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


Kuzdas

 • Host
Re:Spolupracující osoba - manželka
« Odpověď #3 kdy: 09. 05. 2017, 20:40:41 »
Dobrý den,

děkuji za reakci, bohužel principy a výhody spolupracující osoby již znám. Opakuji, že se mi zatím vyplatí uplatňovat "slevu na manželku" než abych ji nahlásil jako "spolupracující osobu".

Otázka zní, pokud ji jako spolupracující osobu nebudu uvádět, nebude mě nějaký úřad popotahovat??

Dle inspektorátu práce je to manželka, tudíž může bez obav pomáhat v obchodě - není to práce "na černo".

Dle neoficiálního rozhovoru na FÚ, bude na jen mě jak moc budu přesvědčivý při případné kontrole, že manželka vypomáhá dobrovolně a hlavně bezplatně.

Existuje možnost jak se těmto dohadům vyhnout, a to udělat SROčko a zaměstnat ji na dohodu. Ovšem toto mi přijde jako "s kanónem na vrabce".

Kuzdas


M.M.

 • Host
Re:Spolupracující osoba - manželka
« Odpověď #4 kdy: 10. 05. 2017, 00:08:00 »
Dobrý den,

pak nerozumím dotazu, buď chcete využít institutu spolupracující osoby nebo nechcete. Spolupracující osobou může být taková osoba, která s podnikatelem žije ve společné domácnosti, tedy např. manželka.
Každá osoba, která se rozhodne spolupracovat např. s manželem, se stává osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Tato činnost může být považována buď za hlavní, nebo vedlejší zdroj příjmů. Pokud se např. manželka, která je zaměstnána nebo je na rodičovské dovolené, rozhodne být spolupracující osobou, je považována za OSVČ vykonávající vedlejší činnost.


Zákoník práce vůbec neumožňuje podnikající FO - OSVČ  zaměstnat manželku ( do pracovního poměru ) , takže to nebude "práce na černo", pokud se bavíme pracovním poměru a z něj plynoucích příjmů ze závislé činnosti. Zde tedy odpovím na první část.

Co může nastat ? Teoreticky pokud bude vaše paní paní vykonávat pro vás jakousi činnost, která bude soustavná a za účelem zisku, bude ve své podstatě podnikat při RD, to může i bez institutu spol. osoby ( tedy rozdělení  vašich příjmů ) ale měly by si vyřídit vlastní ŽL a pod dobu co bude prodávat bude evidovat tržby na sebe - jak se pak vyrovnáte hotovostně to je v DE vaše věc. Jediné co jí tedy  teoreticky hrozí je nařčení z neoprávněného podnikání z živnostenského, ale bude li její činnost v bezplatné občanské výpomoci, tak bych to moc neřešil, nakonec vždy jí jako spol. osobu můžete při případném šetření označit.

U slevy na manželku je opět rozhodující výše příjmu, pokud bude žena pod danou hranicí ( i jako spol.osoba  - tuším  lim.68 tis. )  a současně neuplatňujete %-ní paušál jako OSVČ je i zde nárok. příjem z RD se nezapočítává.

takže tady žádné dohady nejsou, podnikat pod PO má jistě své pro ale i proti, jistě pro je zcela jiná míra ručení s omezením do výše nesplacených vkladů podle stavu zápisu v OR, proti je klasická míra zdanění, v s.r.o. nemáte vlastní peníze, pokud chcete ze s.r.o. vlastní peníze nejprve si zdaníte zisk 19% DPPO a ještě podíl na vyplaceném zisku na společníka 15 % DPFO. ( klasické dvojí zdanění celkem 34% z každé vydělané koruny )  A také s.r.o. má jeden nešvar, a sice lehce se založí a lehce se stanete společníkem i jednatelem ale pokud to nešlape - to rušení je úplně jinde. Navíc jako společník či jednatel nedostanete v případě problému od ÚP ani korunu, bez ohledu na to zda jste byl před tím i jinde současně zaměstnancem.

Ale zase můžete zaměstnat ženu pod s.r.o. na pracovní smlouvu dle ZP, nebo na DPP či DPČ - to jistě ano.


[/size]

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklama 

Platby GoPay

reklama