reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Nárok na dovolenou daného roku ano, či ne  (Přečteno 2161 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

J.P.

  • Host
Nárok na dovolenou daného roku ano, či ne
« kdy: 05. 05. 2017, 11:49:32 »
Dobrý den, prosíme o radu ohledně možného nároku na dovolenou za rok 2017. Dovolenou za rok 2016 jí proplatíme, nečerpala 2 dny. Zaměstnankyně nyní v měsíci 1/17 odpracovala jen 6 dní, jinak ošetřovné, dále v 2/17 odpracovala 1 den a jinak ošetřovné a to samé i v 3/17, v 4/17 pokrčovalo ošetřovné a poté odpracováno 8 dní do konce měsíce, kdy jí končil prac.poměr na dobu určitou ( celkem tedy 16 směn od 1.1.-30.4.17 ). Chápeme správně, že nepřítomnost z důvodu ošetřovného ( dávku pod OSSZ měla a později již neměla nárok na výplatu, ale ty dny nepřítomnosti v práci měla doložené potvrzením od lékařky o ošetřovném pro OSSZ, které jsme předávali ) se chová stejně jako nepřítomnost z důvodu nemoc pro posuzování nároku na dovolenou daného roku? A že tedy jí nevznikl nárok ani na 1/12?( což je jinak nárok na dovolenou za odpracované dny při splnění odpracování alespoň 21 směn, když není ani 60 směn odpracováno, kdy by se již vyšlo z poměrného ročního nároku) Děkuji J.P.     

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Nárok na dovolenou daného roku ano, či ne
« Odpověď #1 kdy: 10. 05. 2017, 16:13:54 »
Dobrý den,

ošetřovné se skutečně neposuzuje jako odpracovaná doba. Za výkon práce se posuzuje v souladu se zákoníkem práce ustanovení § 348 doba,
  • a) kdy zaměstnanec nepracuje pro překážky v práci, s výjimkou doby pracovního volna poskytnutého na žádost zaměstnance, bylo-li předem sjednáno jeho napracování, a doby, po kterou byla práce přerušena pro nepříznivé povětrnostní vlivy,
  • b) dovolené,
  • c) kdy si zaměstnanec vybírá náhradní volno za práci přesčas nebo za práci ve svátek,
  • d) kdy zaměstnanec nepracuje proto, že je svátek, za který mu přísluší náhrada mzdy, popřípadě za který se mu jeho mzda nebo plat nekrátí.
Současně ustanovení § 216 odst. 2 zákoníku práce říká, že pro účely dovolené se za výkon práce nepovažuje doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci, pokud nejsou uvedeny v prováděcím právním předpisu (§ 199 odst. 2). Doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce.

Z toho plyne, že doba čerpání ošetřovného (s nárokem na nemocenské dávky nebo bez) se nebude pro účely dovolené posuzovat jako odpracovaná doba. Za 16 odpracovaných směn nemůže zaměstnankyni vzniknout nárok na dovolenou za odpracované dny.

S přáním hezkého dne  Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama