reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dovoz zboží do 300 000 Kč z Rakouska  (Přečteno 1730 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Gabriela

  • Host
Dovoz zboží do 300 000 Kč z Rakouska
« kdy: 03. 05. 2017, 14:53:48 »
Dobrý den,


jsem neplátce DPH. Ročně dovážím zboží z Rakouska za 300 000 Kč. Rakouský partner po mě nyní chce poslat mé DIČ, které mám, i když nejsem plátce DPH, aby v Rakousku asi nemusel odvádět Mws. z tohoto zboží. Jak to prosím Vás je z Rakouského pohledu ?


Gabriela

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 908
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Dovoz zboží do 300 000 Kč z Rakouska
« Odpověď #1 kdy: 10. 05. 2017, 12:12:02 »
Dobrý den,

nejprve tedy z "českého" pohledu:

- zboží z Rakouska nedovážíte, ale "pořizujete", jedná se o "pořízení zboží z jiného členského státu". Taková operace je předmětem daně z přidané hodnoty (viz § 16 a § 11 zákona o DPH, dále jen "ZDPH"),
- je zde ovšem výjimka uvedená v § 2a odst. 2 písm. a), která říká, že předmětem daně není pořízení zboží z jiného státu EU, "pokud celková hodnota pořízeného zboží bez daně nepřekročila v příslušném ANI BEZPROSTŘEDNĚ PŘEDCHÁZEJÍCÍM kalendářním roce 326 000 Kč". Měli byste si tedy v prvé řadě zkontrolovat, zda Vámi pořizované zboží je skutečně mimo předmět daně, tj zda hodnota nebyla překročena,
- dojde-li k překročení limitu, stáváte se okamžitě identifikovanou osobou ve smyslu § 6g ZDPH, což znamená zejména to, že se musíte do 15 dnů zaregistrovat (§ 97) a hlavně platit českému FÚ DPH z hodnoty pořizovaného zboží,
- identifikovaná osob ovšem nemá nárok na odpočet daně na vstupu, je tedy rozumnější (ještě před povinnou registrací coby identifikovaná osoba) se raději nechat dobrovolně zaregistrovat jako plátce DPH (§ 6f), což Vám umožní, aby transakce pro Vás byla z hlediska DPH neutrální (ideálně v tomtéž daňovém přiznání uvádíte daň z pořízeného zboží jak na výstupu, tak i na vstupu, takže saldo je 0).

Z hlediska plátce registrovaného v Rakousku je to takto:

- pokud dodává zboží do jiného členského státu osobě, pro kterou pořízení zboží NENÍ PŘEDMĚTEM daně = neregistrované osobě, potom je místo plnění v Rakousku a tam musí být odvedena DPH, proto Vám dosud fakturuje s Mws,
- pokud dodává zboží do jiného členského státu osobě, pro kterou je  pořízené zboží předmětem daně, tj. např. v ČR zaregistrované identifikované osobě či českému plátci, potom je místo plnění v zemi odběratele, rakouský plátce vystavuje fakturu bez Mws a daň odvádí odběratel, jak je popsáno výše,
- dokud rakouskému dodavateli neposkytnete "české DIČ" - ovšem vázané na registraci k DPH, tedy nezaregistrujete-li se alespoň coby identifikovaná osoba, musí Vám fakturovat s rakouskou DPH.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama