reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Identifikovaná osoba - dovoz osobních aut z EU  (Přečteno 1500 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Ginah

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Identifikovaná osoba - dovoz osobních aut z EU
« kdy: 20. 04. 2017, 22:00:15 »
Dobrý den,
pokud jako fyzická osoba,která dováží ne nová os.auta (v ČR opraví a následně prodá) z EU od plátce DPH, ale auta jsou bez nároku na odpočet (uvedeno na fa), překročí limit 326.000 stává se identifik.osobou? DPH odvádí jen z částky pořízeného zboží (nakoupím za 50.000,- zaplatím 21% z této částky nebo lze §90 zvláštní režim pro obchodníky s použitým zbožím (v případě ano §90, když překročím limit v dubnu a v květnu prodám auto koupené z ledna musím z prodeje tohoto auta také odvést DPH?)
Děkuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 908
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Identifikovaná osoba - dovoz osobních aut z EU
« Odpověď #1 kdy: 26. 04. 2017, 10:18:07 »
Dobrý den,

pokud kupujete OA z EU, nejedná se o dovoz, ale o "pořízení zboží z jiného členského státu", případně o pořízení v rámci zvláštního režimu pro obchodníky s použitým zbožím.

1) Zvláštní režim dle § 90 zákona o DPH

V tomto případě transakce nijak neovlivní statut pořizovatele. Zde nevzniká pořizovateli povinnost odvádět DPH, kdyby byl plátce, rovněž by neměl nárok na odpočet DPH. Hodnota plnění se nezapočítává do obratu. Nevzniká povinnost registrovat se jako identifikovaná osoba.

2) Standardní pořízení zboží

Pokud nejde o zvláštní režim dle § 90 ZDPH, jste povinni sledovat hodnotu pořízeného zboží. Překročí-li hodnota 326 000 Kč (sčítáme hodnoty pořizovaného zboží v daném a předchozím roce, tedy v tomto okamžiku za rok 2016 a část roku 2017), jste povinni z pořizovaných plnění odvádět DPH na výstupu = stáváte se identifikovanou osobou (která ovšem nemá nárok na odpočet daně na vstupu). Pokud taková situace má nastat, je lépe se zaregistrovat jako plátce, tj. k povinnosti daň odvádět budete mít i právo nárokovat daň na vstupu, takže pořízení zboží z EU je  (v ideálním případě, kdy máte doklady...) daňově neutrální operací. Ustanovení zákona o dani z přidané hodnoty, která se k Vaší situaci mohou vztahovat:

- § 2a odst. 2 písm. a): hranice 326 000, po jejímž překročení je pořízení zboží předmětem DPH v ČR
- § 6g: vznik identifikované osoby, jestliže hranice byla překročena,
- § 97: 15denní lhůta pro registrační přihlášku coby identifikovaná osoba,
- § 6f: ustanovení umožňující dobrovolnou registraci plátce.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama