reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: OSVC - nakup a prodej auta?  (Přečteno 8051 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Luboš

  • Host
OSVC - nakup a prodej auta?
« kdy: 18. 04. 2017, 11:55:31 »
Dobrý den, prosím o radu,
jsem OSVČ, plátce DPH, uplatňuji výdaje paušálem. Chtěl jsem se zeptat, jak by vypadal nákup a prodej automobilu.
Nejsem si jistý, že všechny kroky jsou úplně možné.

1) Při nákupu si odečtu DPH (třeba 90% - poměrně k předpokládánému i soukromému využití)

2) Auto nezahrnu do majetku, nebudu uplatňovat žádné DPH za pohonné hmoty, opravy apod. Nebudu uplatňovat žádné daňové odpisy.

=> musím vést knihu jízd?
=> musím platit silniční daň?

3) Po pěti letech automobil prodám.

=> musím platit DPH z prodeje?

Děkuji


Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaM.M.

  • Host
Re:OSVC - nakup a prodej auta?
« Odpověď #1 kdy: 18. 04. 2017, 23:59:18 »
Dobrý den,


asi ne zcela rozumím dotazu, pokud jste jako OSVČ plátce DPH, a kupujete li současně OA k podnikání, můžete si nárokovat DPH na vstupu z daňového dokladu. Pokud si nechcete DPH nárokovat a OA kupovat do podnikání, můžete nakoupit vůz soukromě a nic si nenárokovat - pak kupujete vozidlo nikoliv jako podnikatel ale jako fyzická nepodnikající osoba, tedy jako běžný občan.


Pokud s vozem podnikáte, můžete si uplatňovat výdaje na vozidlo a spotřebu PHM ( pak vedete také knihu jízd ), pokud uplatňujete výdaje %-tem z příjmu, pak toto obsahuje veškeré možné uplatnitelné výdaje ( pak knihu jízd nevedete ).


Jako plátce DPH si však musíte vést evidenci daňových dokladů na vstupu i výstupu a to, i pokud máte výdaje tzv. %-tem, je nesporné, že máte dokladovou povinnost z hlediska DPH.


Silniční daň platíte pokud s vozem současně jako OSVČ podnikáte ( je stanoveno, že předmětem daně silniční jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla, která jsou registrována a provozována v České republice, a to za podmínky, že jsou používána k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti či přímo v její souvislosti.[size=78%] ) [/size][/size]Pokud jste si DPH nárokoval při nákupu, platí, že odvádíte DPH při případném prodeji. [size=78%]


honz1

  • Host
Re:OSVC - nakup a prodej auta?
« Odpověď #2 kdy: 29. 06. 2019, 16:32:55 »
Řešil jsem to samé, když jsem si založil živnost. Je šílené, co všechno musí člověk řešit, někdy je toho opravdu moc. Neporadím s koupí auta, měl jsem to své staré už předtím, než jsem si živnost založil. Ale při prodeji mi fakt hodně pomohli tady. Nemusel jsem se starat o všechny ty administrativní záležitosti, na které stejně vůbec nejsem.

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


 

Platby GoPay

reklama