reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Pronájem bytu  (Přečteno 1512 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Radomír Kubík

  • Host
Pronájem bytu
« kdy: 29. 03. 2017, 15:39:16 »
Dobrý den, prosím o radu: zdědil jsem byt, který chci pronajímat (bydlím v jiném bytě). V současné době v něm provádím poměrně nákladnou kompletní rekonstrukci.
můj dotaz je:
a) za byt platím poplatky (úklid domu, fond oprav...) např.3000,- a nájem, který chci dostat za byt bude např. 10.000,-  Jak to udělat, aby poplatky nebyly považovány za zdanitelný příjem? Tím, že to dotyčný bude platit poplatky přímo bytovému družstvu? nebo to může jít i přes můj účet?
b) jestliže v roce 2017 zaplatím za rekonstrukci víc jak 500.000,- Kč, mohu to nějak rozpouštět v dalších letech jako skutečné náklady místo paušálu 30 %?  I když otázkou, kolik roků můžu, aby to pak mělo vůbec smysl.
děkuji za informaci

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 908
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Pronájem bytu
« Odpověď #1 kdy: 07. 04. 2017, 08:52:52 »
Dobrý den pane Kubíku,

k Vašim dotazům sděluji následující:

a) Vyúčtovávané výdaje za "poplatky" se nepovažují za zdanitelný příjem, nebudete je tedy zahrnovat do zdaňovaných příjmů uváděných v daňovém přiznání. V tomto smyslu hovoří i pokyn D-22 vydaný Generálním finančním ředitelstvím, kde je v komentáři k § 9 zákona o daních z příjmů uvedeno:

"Součástí nájemného z nemovitých věcí nebo bytů nejsou úhrady za ceny služeb spojených s jejich užíváním. Obdobně v případě nájmu nebytových prostor není součástí úhrady nájemného platba záloh nebo výdaje za služby, jejichž poskytování je spojeno s nájmem (viz občanský zákoník).
Zálohy na služby (např. za vytápění, za dodávku teplé vody, úklid společných prostor v domě, užívání výtahu, dodávku vody z vodovodů a vodáren, odvádění odpadních vod kanalizacemi, užívání domovní prádelny, osvětlení společných prostor v domě, kontrolu a čištění komínů, odvoz popela a smetí, odvoz splašků a čištění žump, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou), které zajišťuje pronajímatel a které po uplynutí roku zúčtuje se skutečnými výdaji za tyto služby, nezahrnuje do zdanitelných příjmů a ani platby za tyto služby nezahrnuje do daňových výdajů."

Celý pokyn je např. zde: http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-zakony/Pokyn_GFR_D-22.pdf

b) V případě investic do domu musíme rozlišovat mezi opravami (které jsou daňovým výdajem) a technickým zhodnocením (ve smyslu § 33 zákona o daních z příjmů). Technické zhodnocení zvyšuje vstupní cenu domu, ze které jsou uplatňovány odpisy. Daňovým výdajem jsou až odpisy (daňové odpisy spočítané dle příslušných ustanovení zákona o daních z příjmů). Bez bližších informací nelze podat přesnější komentář k Vaší situaci. Např. specifikem jsou nemovité kulturní památky: pokud je takto dům zapsán v katastru, technické zhodnocení se samostatně odepisuje 15 let (a nezvyšuje vstupní cenu domu). Každopádně, pokud budete uplatňovat skutečné výdaje (ať už jednorázově - opravy nebo postupně - technické zhodnocení prostřednictvím odpisů) nemůžete uplatňovat výdaje paušální. Je třeba propočítat obě varianty na konkrétních číslech, pak lze uzavřít, co je výhodnější.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama