reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dvakrát zaúčtovaná faktura  (Přečteno 1799 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

ARAMA

  • Host
Dvakrát zaúčtovaná faktura
« kdy: 27. 03. 2017, 21:47:26 »
Jsme společnost s ručením omezeným, měsíční plátce DPH.
Při provádění inventury účtu 321 – dodavatelé, prováděné v souvislosti přípravy účetní závěrky za rok 2016 jsme zjistili, že účetní omylem zaúčtovala stejnou fakturu  (se stejným variabilním symbolem) dvakrát (ve dvou po sobě následujících měsících – únoru a březnu). Tímto postupem došlo k zvýšení odpočtu daně a odvedení nižší částky a současně došlo zvýšením sumy nákladů k snížení daňového základu. Vzhledem k tomu, že účetní období 2016 nemáme ještě uzavřeno, rádi bychom tuto chybu napravili, tak abychom vyrovnali DPH a současně získali skutečný hospodářský výsledek. Prosíme o radu, jak tento případ vyřešit a jakým postupem.
Dodavatel nám vystavil zálohovou fakturu na stavební a montážní práce v režimu přenesené daňové povinnosti  (na faktuře byla povinnost odvést DPH jasně vyznačena). Účetní zaúčtoval v měsíci 02/2016 tuto fakturu v režimu přenesené daňové povinnosti, takže v přiznání k DPH byla zase odečtena, tedy ve svém výsledku se daňově nic nestalo. Teprve při přípravě účetní závěrky jsme si uvědomili, že povinnost přiznat daň na výstupu v režimu přenesené daňové povinnosti podle §92a zákona o DPH je vázána na den uskutečněného zdanitelného plnění, které nastalo až v 06/2016. Tento měsíc došla celková faktura na které byla vyúčtována zaplacená záloha. Dodavatel tedy neměl zálohovou fakturu vůbec vystavovat a my o ni účtovat. Jak se s nápravou této skutečnosti vyrovnat ? Stornovat zálohovou fakturu (nebo je nutné vystavit opravný daňový doklad) ?  a zaúčtovat zaplacenou zálohu vydanou ?

Za pomoc děkuje
Ing. Emil Machálek, CSc
jednatel

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 908
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Dvakrát zaúčtovaná faktura
« Odpověď #1 kdy: 31. 03. 2017, 12:51:23 »
Dobrý den,

v prvním případě by z hlediska DPH mělo být podáno na dané zdaňovací období dodatečné daňové přiznání, ve kterém dojde k opravě (snížení) nároku na odpočet. V účetnictví potom zaúčtujete tuto opravu (vyloučení dokladu) na základě interního účetního dokladu. Pokud ho nezaúčtujete do roku 2016, základ daně z příjmů pro účely správného stanovení základu daně v DP, zvýšíte o základ z dvakrát uplatněné faktury na ř. 40 DP.

K druhému případu: pokud jste plnění uvedli do nesprávného zdaňovacího období, a přitom jste si tím nesnížili odváděnou daň, není tato chyba nijak sankcionována. Viz § 104 zákona o DPH.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama