reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Povinnost podávat daňové přiznání v ČR  (Přečteno 1413 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Lenka

  • Host
Povinnost podávat daňové přiznání v ČR
« kdy: 27. 03. 2017, 00:08:20 »
Dobrý den,
chci se zeptat, zda-li mám povinnost podávat v ČR daňové přiznání za rok 2016, když jsem 7 měsíců v loňském roce pracovala ve Švýcarsku, kde za mne zaměstnavatel odváděl veškeré odvody ze závislé činnosti,  zbytek roku jsem trávila v Čechách, kde mám trvalý pobyt, vlastním byt a nepobírala jsem tady žádné další příjmy (vyjma peněz z pronájmu zahrádky - 4000 Kč za rok).
Předem děkuji za odpověď.
Lenka

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 908
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Povinnost podávat daňové přiznání v ČR
« Odpověď #1 kdy: 31. 03. 2017, 11:58:56 »
Dobrý den,

ve Vašem případě je v prvé řadě nutno vyjasnit otázku daňového rezidentství.

Pokud došlo v průběhu roku ke změně BYDLIŠTĚ (definice bydliště viz § 2 odst. 4 zákona o daních z příjmů (dále jen "ZDPř"), viz též smlouva o zamezení dvojímu zdanění uzavřená se Švýcarskem, předpis č. 281/1996 Sb.), šlo by posuzovat obě části roku SAMOSTATNĚ.  To znamená, že 7 měsíců byste byla daňovým rezidentem Švýcarka, a zbytek roku (v důsledku změny bydliště) daňovým rezidentem ČR. Tato možnost vyplývá z pokynu Generálního finančního ředitelství D-22 (http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-zakony/Pokyn_GFR_D-22.pdf, viz komentář k § 2).

Obecně řečeno: tam, kde je osoba daňovým rezidentem, musí přiznávat své veškeré, tzv. "celosvětové" příjmy. Ve státě, kde je nerezidentem, přiznává jen příjmy plynoucí z území tohoto státu.

Pokud tedy budeme aplikovat možnost danou pokynem D-22 a zdaňovací období se roztrhne na dvě samostatně posuzované části, potom tzv. celosvětové příjmy daníte v ČR jen za období, kdy jste zde byla rezidentem (= příjmy plynoucí po návratu ze Švýcarska). Jestliže v tomto období už žádné příjmy ze Švýcarska neplynuly, nemusíte zde dříve plynoucí "švýcarské" příjmy přiznávat a nemusíte přiznávat dokonce ani uváděné 4 000 Kč z pronájmu, protože Vám vůbec nevzniká povinnost podat daňové přiznání. V této variantě byste tedy DP podávat nemusela.

K příjmům z nájmu: povinnost podat daňové přiznání se řídí § 38g ZDPř. Nepřesáhnou-li příjmy, které jsou předmětem daně 15 000 Kč/rok, nemáte povinnost podat DP.

Ve stejném ustanovení (§ 38g) se dočtete, že nejste povinna podat daňové přiznání, pokud Vám plynuly pouze příjmy ze zahraničí ze závislé činnosti (zaměstnání), které se vyjímají ze zdanění. Vyjmutí ze zdanění by na švýcarské příjmy zřejmě šlo aplikovat, jelikož jsou splněny podmínky § 38f ZDPř (z Vašeho zadání dovozuji, že Vám švýcarský zaměstnavatel srážel též zálohy na daň z příjmů). Toto zdůvodnění nepodání DP ovšem nepovažuji za aplikovatelné kvůli Vašim příjmům plynoucím z pronájmu.

Vraťme se ale k otázce daňového rezidentství. Pokud se vám zdaňovací období "neroztrhlo" na dvě samostatně posuzované části (z důvodu změny bydliště), tak byste, striktně vzato, měla daňové přiznání podat. V DP ovšem uplatníte metodu zamezení dvojímu zdanění vynětí s výhradou progrese, což prakticky znamená, že příjmy do formuláře sice uvedete, ale o několik řádků níže je poté zase odečtete, takže de facto v ČR zdaněny nebudou. Musíte ovšem podstupovat tento administrativní proces, mít potvrzení o příjmech ze Švýcarska a v neposlední řadě zdanit i ony 4 000 z nájmu (jelikož už nelze říci, že Vaše příjmy, které jsou předmětem daně, nepřesáhly 15 000 Kč).

Je zřejmé, že uplatňování daně v mezinárodním kontextu je poměrně komplikované, a je lepší se dopředu poradit s daňovým poradcem.

Ve Vašem případě lze tedy doporučit, abyste, odpovídá-li to skutečnosti, aplikovala výklad daný pokynem D-22, zdaňovací období posuzovala jako dvě samostatné části, a potom Vám nevzniká povinnost podat daňové přiznání.

S pozdravem

Jan Molín

Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama