reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Kurzová ztráta v daňové evidenci  (Přečteno 3852 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Petr

 • Host
Kurzová ztráta v daňové evidenci
« kdy: 22. 03. 2017, 13:11:50 »
Dobrý den,

prodávám maloobchodně zboží do Velké Británie (jsem plátce dph a vedu DE) a všechny příjmy jsou mi zasílány na britský účet v librách. Vydané faktury pro DE přepočítávám na koruny pevným středovým kurzem podle ČNB platným k prvnímu dni v každém měsíci.

Reálně ovšem peníze posílám na český účet s podstatně horším kurzem, kde mi vzniká ztráta v průměru 0,8 Kč / libra. To znamená, že v DE vykazuji vyšší zisk, než jakého skutečně dosáhnu. To se následně promítne do vyšších odvodů.

Je možné tyto kurzové ztráty nějak zaevidovat do výdajů, aby vykázaný zisk odpovídal skutečnosti? 
Doplněné informace: [/size]> Platby dostávám na britský účet v librách. Libry následně  posílám na český účet za kurz stanovený bankou. Jde o maloobchodní prodej, takže smlouvy se zákazníky neuzavírám

Děkuji.
[/color]

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Jan Molín

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 920
  • Zobrazit profil
  • MIVO s.r.o.
Re:Kurzová ztráta v daňové evidenci
« Odpověď #1 kdy: 31. 03. 2017, 12:35:51 »
Dobrý den,

pokud je Vám zaplaceno dodané zboží v librách, máte už v okamžiku připsání na tento účet (zdanitelný) příjem, který je po přepočtu na CZK předmětem daně z příjmů.
Následné přesuny, resp. konverze částek v librách na koruny (na korunový účet) na tom nic nemění.
Pokud jde o "kurzové rozdíly", v daňové evidenci se s nimi nepočítá, nicméně poplatek bance, resp. rozdíl, který evidujete mezi částkou přepočítanou z liber na Kč a mezi příjmy v Kč na CZK účtu lze považovat za daňový výdaj (dochází-li k převodu částek mezi účty určenými k podnikání).

Takže pokud je např. dodávka za 100 liber uhrazena a částka je připsána na účet vedený v cizí měně (a kurz je 33), máte v tomto okamžiku zdanitelný příjem 3 300 Kč.
Po převodu účet v CZK je Vám ovšem připsáno pouze 3 250 Kč. Závěr z této operace tedy je: zdanitelný příjem 3 300 Kč, daňový výdaj 50 Kč.
Předpokladem je, že oba účty jsou používány k podnikání.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/ 

Platby GoPay

reklama