reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Výsluhová penze z penzijního připojištění  (Přečteno 5667 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Klára

• Host
Výsluhová penze z penzijního připojištění
« kdy: 21. 03. 2017, 13:56:01 »
prosím o radu - zákon jsem pročetla, historii diskuze prolezla, ale stále tápu (nejsem účetní, kvůli příjmu z pronájmu bytu si musím udělat přiznání sama):
1. manžel si vybral výsluhovou penzi z penzijka (cca 180 tisíc). Nevybíral předčasně, splnil podmínky pro možnost výběru. Počítá se tato částka do jeho příjmů, když bych na něj chtěla uplatnit slevu na dani dle § 35ba odst.b? Jeho jediný příjem z podnikání je zoufale nízký
2. a musí se tato částka ještě zdanit?

Reklama

• Stálý člen

reklama

M.M.

• Host
Re:Výsluhová penze z penzijního připojištění
« Odpověď #1 kdy: 21. 03. 2017, 18:58:16 »
Dobrý den,

bohužel nevím, mohu vám pouze napsat co jsem dohledal z odborného poradenství :

když mám pen. připojištění a po 15 letech mi vznikne nárok na vyplacení výsluhové penze (50% naspořené částky včetně státních příspěvků a přís. zaměstnavatele). Lze tuto penzi vyplatit jednorázově a platí se z ní nějaké daně? Můžu následně toto pen. připojištění zrušit, aniž bych musel vracet st. příspěvky?

Výsluhovou penzi je možné nechat si vyplatit formou jednorázového vyrovnání, nebo formou pravidelných plateb na určitou dobu nebo doživotně. V prvním případě to má všechny dopady jednorázového vyrovnání, tedy zdanění podílu na výnosech a příspěvků zaměstnavatele, ve druhém případě srážkové 15% dani podléhá jen podíl na výnosech. Bohužel v případě následného zrušení penzijního připojištění by se jednalo o odbytné s tím, že byste přišel o státní příspěvky.

Zda se započítává příjem do limitu pro slevu na manžela jsem nedohledal. Informoval bych se na FÚ.

Klára

• Host
Re:Výsluhová penze z penzijního připojištění
« Odpověď #2 kdy: 22. 03. 2017, 07:50:42 »
děkuji Vám

Redakční tip

• Stálý člen

Platby GoPay

reklama