reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Majetkový podíl  (Přečteno 2025 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Václav Šejn

  • Host
Majetkový podíl
« kdy: 20. 03. 2017, 20:11:51 »
Dobrý den,
kamarádka zdědila majetkový podíl v  zem. družstvu, který je 100 000,- Kč.  Nestala se členem. Na vypořádání se dohodla do pěti let.
Rozhodla se před uplynutím této doby majetkový podíl prodat jako pohledávku členovi družstva za 60 000,- Kč.
Člen družstva ji použije na zvýšení svého podílu, což mu stanovy umožňují.  Musí ona svůj příjem za pohledávku zdanit?


Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 908
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Majetkový podíl
« Odpověď #1 kdy: 24. 03. 2017, 21:01:48 »
Dobrý den pane Šejne,

hodnota majetkového podílu, který dědička vlastně ještě nenabyla (nabyla zatím pohledávku) musí být zřejmá z dědického řízení. Předpokládám, že dokumenty z dědického řízení lze doložit oněch 100 000 Kč. Prodej pohledávky bude příjmem dle § 10 zákona o daních z příjmů ("ZDPř"). Jde o tzv. "ostatní příjmy".

V § 10 odst. 5 ZDPř je uvedeno, že: „U příjmů z postoupení pohledávky nabyté úplatně nebo bezúplatně je výdajem hodnota pohledávky.“ Co se rozumí „hodnotou pohledávky“ lze nalézt v ustanovení § 5 odst. 9 ZDPř. Jedná se o jmenovitou hodnotu nebo pořizovací cenu u pohledávky nabyté postoupením anebo o cenu stanovenou podle zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, u pohledávky nabyté DĚDĚNÍM nebo darem.

Dále musíme respektovat ustavení § 10 odst. 4 ZDPř, ze kterého vyplývá, ze v dílčím daňovém základu "ostatní příjmy" nelze deklarovat daňovou ztrátu, prakticky to znamená, že v daňovém přiznání (Příloha č. 2) k příjmům 60 000 Kč budou uvedeny výdaje 100 000 Kč, ale rozdíl ke zdanění bude ve výši 0.

Příjem z prodeje pohledávky dani za to období, kdy částku 60 000 Kč skutečně přijala (na účet či v hotovosti).

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama