reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Zdanění u pohledávky  (Přečteno 1567 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Hana Kubešková

  • Host
Zdanění u pohledávky
« kdy: 17. 03. 2017, 14:50:03 »
dobrý den,  koupila jsem pohledávku ve výši  210 000,- Kč
zaplatila sem  100 000,- Kč
musím rozdíl zdanit ??
děkuji HK

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 908
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Zdanění u pohledávky
« Odpověď #1 kdy: 24. 03. 2017, 19:32:33 »
Dobrý den,

okamžik nákupu pohledávky neznamená žádnou daňovou povinnost. Rozhodně nedodaňujete rozdíl mezi nabývací cenou a hodnotou pohledávku u původního vlastníka. Nabývací cena pohledávky se obvykle rovná skutečně vynaložené částce. Je důležité uchovat doklady o pořízení pohledávky, mohou být  důležitým dokumentem v okamžiku jejího prodeje. Z dotazu není zřejmé, zda jde o nákup v rámci podnikání nebo mimo podnikání. Na případné další postoupení pohledávky u poplatníka, který vede daňovou evidenci se vztahuje § 24 odst. 2 písm. o) zákona o daních z příjmů, vede-li poplatník účetnictví, vztahuje se na něj § 24 odst. 2 písm. s) ZDPř.

V případě nepodnikatele bude příjem z postoupení (prodeje) pohledávky tzv. ostatním příjmem dle § 10 ZDPř. I když tento příjem není výslovně uveden v § 10 odst. 1 ZDPř, bude sem náležet, protože výčet příjmů není v tomto ustanovení úplný, ale je uveden slovem "zejména", a tento příjem nelze zařadit do předchozích dílčích základů daně (§ 6 až § 9 ZDPř). V § 10 odst. 5 ZDPř je uvedeno, že: „U příjmů z postoupení pohledávky nabyté úplatně nebo bezúplatně je výdajem hodnota pohledávky.“ Co se rozumí „hodnotou pohledávky“ lze nalézt v ustanovení § 5 odst. 9 ZDPř. Jedná se o jmenovitou hodnotu nebo pořizovací cenu u pohledávky nabyté postoupením anebo o cenu stanovenou podle zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, u pohledávky nabyté děděním nebo darem.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama