reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Postup při účtování ODD za bonusy  (Přečteno 1725 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Petáková Renáta

  • Host
Postup při účtování ODD za bonusy
« kdy: 17. 03. 2017, 12:07:57 »
Dobrý den, jsme obchodní společnost  zabývající se prodejem zboží do sítě supermarketů.
Potřebovala bych si ujasnit postup při účtování ODD za bonusy (Daň.př. k DPH a KH)
Na základě plné moci, vystavuje ODD kupující naším jménem.
Příklad : Bonus za rok 2016 (snížení naší daňové povinnosti)
ODD vystaven kupujícím : 13.1.2017
ODD doručen : 18.1.2017
DUZP uvedeno na ODD : 31.12.2016
Zahrnula jsem do DPH a KH za 1/2017
Prosím o Vaše odborné posouzení, jaký je správný postup.
Předem děkuji za odpověď
S pozdravem
Petáková Renáta



Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 908
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Postup při účtování ODD za bonusy
« Odpověď #1 kdy: 23. 03. 2017, 15:16:51 »
Dobrý den,

pokud dochází k dodatečným změnám základu daně z přidané hodnoty ve smyslu § 42 zákona o DPH a jsou vystavované opravné daňové doklady ve smyslu § 45 zákona o DPH, jedná se o SAMOSTATNÉ ZDANITELNÉ PLNĚNÍ, viz § 42 odst. 3.

Toto plnění je uskutečněno nejpozději posledním dnem zdaňovacího období:
- ve kterém dodavatel základ daně snižuje (tedy ve vašem případě ho snižuje odběratel jménem vaší společnosti) a
- zároveň ODBĚRATEL obdržel opravný daňový doklad.

Jestliže tedy kupující vystavuje OPD jménem vaší společnosti, tak vlastně "obdrží" OPD okamžikem vystavení dokladu.
To je v popisovaném příkladu ke dni 13.1.2017. Viz § 42 odst. 3 písm. b) ZDPH.

Na dokladu je tedy špatně uvedeno DUZP, ale Vy jste jej správně zahrnula až do ledna 2017.

Pro odběratele platí postup dle § 74 odst. 1 ZDPH, což znamená, že je povinen "vrátit" původně uplatněný odpočet též v daňovém přiznání za leden, případně za 1Q 2017.

Měli byste své odběratele informovat o správném postupu dle zákona, zvlášť s ohledem na možný nesoulad (mezi dodavatelem a odběratelem) ve vykazování těchto plnění v kontrolních hlášeních.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama