reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Zdanění pronájmu bytu  (Přečteno 1565 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Marie Nyklová

  • Host
Zdanění pronájmu bytu
« kdy: 15. 03. 2017, 13:40:59 »
Dobrý den,
mám dotaz ohledně správného započtení příjmů za pronájem bytu. Nájemce mi platí 12 tis. Kč + 2100,- Kč poplatky (pouze ty, které se týkájí nájemníka, jako topení, voda atd., elektřinu si platí sám) Já platím nájemné za byt měs. 2600,- Kč. Dosud jsem vždy z celkové částky 14100,- Kč x 12 měs. odečetla paušál 30% a to zdanila. Nyní jsem se v novinách dočetla, že pokud provádím 1x ročně nájemníkovi z poplatků vyúčtování (přeplatek - nedoplatek), tak do příjmů mohu zahrnout pouze 12000,- Kč x 12 měs. a z toho odečíst paušál. Je správně tato druhá varianta?
Už se mi také stalo, že minulý nájemník měl nedoplatek z poplatků (voda, topení) 4000,-, které odmítl uhradit s tím, že už nám zaplatil dost. Manžel se odmítl soudit, že by to bylo o nervy. Mohu tuto částku odečíst z celkové částky zaplacených nájmů?
Děkuji za zodpovězení a přeji hezký den.
                                                                       Marie Nyklová

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 908
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Zdanění pronájmu bytu
« Odpověď #1 kdy: 23. 03. 2017, 15:06:00 »
Dobrý den,

vyúčtovávané výdaje na vodu a energie nejsou nájemným, nepovažují se za zdanitelný příjem, nemáte je tedy zahrnovat do zdaňovaných příjmů uváděných v daňovém přiznání. V tomto smyslu hovoří i pokyn D-22 vydaný Generálním finančním ředitelstvím, kde je v komentáři k § 9 zákona o daních z příjmů uvedeno:

"Součástí nájemného z nemovitých věcí nebo bytů nejsou úhrady za ceny služeb
spojených s jejich užíváním. Obdobně v případě nájmu nebytových prostor není součástí
úhrady nájemného platba záloh nebo výdaje za služby, jejichž poskytování je spojeno
s nájmem (viz občanský zákoník).
3. Zálohy na služby (např. za vytápění, za dodávku teplé vody, úklid společných prostor
v domě, užívání výtahu, dodávku vody z vodovodů a vodáren, odvádění odpadních vod
kanalizacemi, užívání domovní prádelny, osvětlení společných prostor v domě, kontrolu
a čištění komínů, odvoz popela a smetí, odvoz splašků a čištění žump, vybavení bytu
společnou televizní a rozhlasovou anténou), které zajišťuje pronajímatel a které po uplynutí
roku zúčtuje se skutečnými výdaji za tyto služby, nezahrnuje do zdanitelných příjmů
a ani platby za tyto služby nezahrnuje do daňových výdajů."

Celý pokyn je např. zde: http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-zakony/Pokyn_GFR_D-22.pdf

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama