reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Nárok na náhradu mzdy pod zaměstnavatelem  (Přečteno 2334 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

J.P.

  • Host
Nárok na náhradu mzdy pod zaměstnavatelem
« kdy: 05. 02. 2017, 13:48:02 »
Dobrý den, naše zaměstnankyně za trvání prac.poměru nastoupila na nemocenskou z ní rovnou na PPM do 1.6.14, po niž žádala zaměstnavatele o následné čerpání dovolené a následně o čerpání rodičovské dovolené a to do 3 let narozeného dítěte( dítě narozeno 15.1.14 ). Dne 16.1.17 se měla vrátit do práce, ale tímto dnem je jen datovaná neschopenka(s modrým  pruhem a s X uraz ), dále dodala  zprávu z nemocnice že 31.12.16 měla úraz ( daná sádra bez došlapu a plánovanou operací  8.1.17 ). Řešíme tedy zda má zaměstnankyně vůbec nárok na Náhradu mzdy(dále jen NM) za prvních 14 KD od toho 16.1.17 u zaměstnavatele? Když je neschopenka datem až 16.1.17, ale je na ní ,,X ,,uraz ( kdyby nebyl zaškrutnut uraz není co řešit, NM náleží nemáme právo řešit co je skutečným důvodem 16.1.17...zda nemoc skutečná či jen to hraje na nemoc, ještě se jí nechce do práce a lékařka jí to prostě napíše.. např.. ) , jenž je v době kdy byla rodičovská dovolená u zaměstnavatele nepracovala  ani nárazově. Uraz dne 31.12.16 a od toho data 14 KD by bylo do 13.1.17 NM, tedy den 16.1.17 už dávka od OSSZ, ne? Dvě pracovnice OSSZ, každá řekla přesný opak, jedna NM ano a druhá NM ne . Co se týká pak dávky pod OSSZ, víme, že má nárok za rozhodné období ( zpětně 12 měsíců není ani VZ ani alespoň 7 KD, dále rok 2015 a 2016 není VZ ani 30 KD, takže jdeme do roku 2014 kde je splněno oboje) dohledáno. Problém máme jen s tou NM, zda ano či ne  od 16.1.17 pod zaměstnavatelem co do proplacení. Děkuji  J.P.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Nárok na náhradu mzdy pod zaměstnavatelem
« Odpověď #1 kdy: 15. 02. 2017, 10:58:26 »
Dobrý den,

požádali jsme o spolupráci Českou správu sociálního zabezpečení.

Z jejich vyjádření plyne, že v uvedených situacích skutečně záleží na datu, ke kterému měla pojištěnka nastoupit do práce (v tomto občas panují nejasnosti). Vychází se ze zásady vyjádřené v § 28 odst. 5 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů (ZNP), která stanoví, že nemocenské se nevyplácí za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla (případně byla nařízena karanténa – neboť nemocenské se poskytuje i při karanténě) nejdříve dnem, který následuje po dni nástupu na takové volno. Uvedené ustanovení zachycuje princip platný pro úpravu všech dávek nemocenského pojištění – jde o dávky které nahrazují ušlý příjem, nikoli o dávky, které by případně náležely vedle něj. Na rodičovské dovolené příjem neuchází, po dobu jejího trvání tedy není co nahrazovat.

Pokud vznikla ke konci trvání rodičovské dovolené pracovní neschopnost (nezáleží na tom, zda z důvodu úrazu), lze přiznat nemocenské od patnáctého dne jejího trvání pokud již tento patnáctý den měla pojištěnka pracovat. Pokud den návratu do zaměstnání vychází např. až na dvacátý den trvání DPN, pak se v souladu s § 28 ZNP poskytuje nemocenské nikoli od patnáctého dne (to ještě trvala rodičovská dovolená a neucházel příjem), ale až ode dne dvacátého (zde měla zaměstnankyně nastoupit do zaměstnání, ale z důvodu dočasné pracovní neschopnosti nenastoupila – příjem jí uchází). Otázka náhrady mzdy je otázkou pracovního práva, avšak § 192 zákoníku práce je konstruován na obdobném principu. Náhrada mzdy náleží za dny, které jsou pro zaměstnance pracovními dny, a za svátky, za které jinak přísluší zaměstnanci náhrada mzdy nebo se mu plat nebo mzda nekrátí, pokud v těchto jednotlivých dnech zaměstnanec splňuje podmínky nároku na výplatu nemocenského podle předpisů o nemocenském pojištění. Za ČSSZ odpověď připravila mluvčí Jana Buraňová.

Náhrada mzdy se poskytuje podle § 192 zákoníku práce v době prvních 14 dnů pracovní neschopnosti. Ve vašem konkrétním případě v této době nebylo co nahrazovat.     

S přáním hezkého dne  Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama