reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daňové přiznání  (Přečteno 3037 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

B.Romani

• Host
Daňové přiznání
« kdy: 31. 01. 2017, 13:21:19 »
Dobrý den. Prosím o zodpovězení následujících dotazů.
Leta jsem pracovala jako OSVĆ (lékař). K 31.01.2016 jsem ukončila činnost, ordinaci předala na základě dohody o prodeji závodu kolegovi a registrace mi byla zrušena FÚ k 05.02.2016. Od března 2016 jsem pracovala už jen na dohodu o provedení práce u jediného zaměstnavatele.  U zaměstnavatele jsem podepsala prohlášení k dani. Měsíční příjem nepřekračoval 10 000.-Kč a odpracovala jsem za rok 127 hodin. Zaměstnavatel odečetl 15% daň a zároveň uplatnil slevu na poplatníka, takže žádná daň z příjmu mi nebyla sražena. Celý rok jsem si platila penzijní připojištění a od pojišťovny mám potvrzení, že jsem za celý rok zaplatila 24 000.- Kč
Předpokládám, že daňové přiznání budu dávat za celý rok nikoliv jen za měsíc, ve kterém jsem byla vedena jako OSVĆ. Při vyplňování daňového přiznání jsem ale narazila na několik problémů, s kterým si nevím rady.  Sleva na poplatníka za rok činí 24 840.-Kč. Mohu uplatnit celou tuto částku nebo ji mám ponížit. Mohu odečíst odpočet na penzijní připojištění v plné výši (tedy 12 000.-Kč), jak jsem to dosud dělala nebo ho také mám ponížit.? Do daňového přiznání mám zahrnout i příjem z DPP?
Dosud jsem dávala do daňového přiznání výdaje v plné výši. Nyní bych chtěla přejít na výdaje v procentech. Rok 2015 dodaním. Musím ale také provést opravu za rok 2015 u sociálního a zdravotního pojištění?
V roce 2017 budu již pracovat na DPP u jednoho zaměstnavatele, kde mám podepsáno prohlášení k dani.  Budu pracovat max. 300 hodin za rok a příjem za měsíc nepřekročí 10 000.- Kč (5 000 – 10 000.-Kč/měsíc). Budu muset podat daňové přiznání za rok 2017? Budu moci uplatnit i odpočet z penzijního připojištění, které chci celý rok platit ve stejné výši.
S pozdravem B.Romani

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Dagmar Kučerová

• redaktorka a odborný poradce
  • Profík
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Daňové přiznání
« Odpověď #1 kdy: 02. 02. 2017, 07:37:57 »
Dobrý den,

odpověď postupně v textu:

Citace
Leta jsem pracovala jako OSVĆ (lékař). K 31.01.2016 jsem ukončila činnost, ordinaci předala na základě dohody o prodeji závodu kolegovi a registrace mi byla zrušena FÚ k 05.02.2016. Od března 2016 jsem pracovala už jen na dohodu o provedení práce u jediného zaměstnavatele.  U zaměstnavatele jsem podepsala prohlášení k dani. Měsíční příjem nepřekračoval 10 000.-Kč a odpracovala jsem za rok 127 hodin. Zaměstnavatel odečetl 15% daň a zároveň uplatnil slevu na poplatníka, takže žádná daň z příjmu mi nebyla sražena. Celý rok jsem si platila penzijní připojištění a od pojišťovny mám potvrzení, že jsem za celý rok zaplatila 24 000.- Kč. Předpokládám, že daňové přiznání budu dávat za celý rok nikoliv jen za měsíc, ve kterém jsem byla vedena jako OSVĆ. Při vyplňování daňového přiznání jsem ale narazila na několik problémů, s kterým si nevím rady.  Sleva na poplatníka za rok činí 24 840.-Kč. Mohu uplatnit celou tuto částku nebo ji mám ponížit. Mohu odečíst odpočet na penzijní připojištění v plné výši (tedy 12 000.-Kč), jak jsem to dosud dělala nebo ho také mám ponížit.? Do daňového přiznání mám zahrnout i příjem z DPP?

Daňové přiznání budete podávat za celý rok. Uvádí se zde všechny poplatníkovi zdanitelné příjmy. Podepsala jste tiskopis Prohlášení k dani, tudíž se jedná o zálohovou daň (uplatněny slevy). Příjmy ze zaměstnání uvedete do řádku číslo 31, příjmy z podnikatelské činnosti do Přílohy číslo 1. Uplatníte všechny daňové slevy, na které jste měla v roce 2016 nárok. Minimálně tedy slevu na poplatníka, a to v plné výši 24 840 Kč. Stejně tak můžete základ daně ponížit o nezdanitelné části, ve vašem případě o 12 000 Kč na penzijní připojištění.       

Citace
Dosud jsem dávala do daňového přiznání výdaje v plné výši. Nyní bych chtěla přejít na výdaje v procentech. Rok 2015 dodaním. Musím ale také provést opravu za rok 2015 u sociálního a zdravotního pojištění?

Můžete přejít na paušální výdaje, ale jak správně uvádíte, bude potřeba upravit základ z předešlého roku. Většinou se to řeší dodatečným daňovým přiznáním. Současně si podáte opravný Přehled příjmů a výdajů na příslušnou OSSZ. Sociální pojištění se totiž počítá z daňového základu. Opravný přehled pro zdravotní pojištění se nepodává, zde se pojistné  s počítá pouze z rozdílu příjmů a výdajů.

Citace
V roce 2017 budu již pracovat na DPP u jednoho zaměstnavatele, kde mám podepsáno prohlášení k dani.  Budu pracovat max. 300 hodin za rok a příjem za měsíc nepřekročí 10 000.- Kč (5 000 – 10 000.-Kč/měsíc). Budu muset podat daňové přiznání za rok 2017? Budu moci uplatnit i odpočet z penzijního připojištění, které chci celý rok platit ve stejné výši.

V souladu s ustanovením § 38g zákona o daních z příjmů není povinen daňové přiznání podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti podle § 6 pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně včetně doplatků mezd od těchto plátců (§ 38ch odst. 4). Podmínkou je, že poplatník podepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k, a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkou sazbou daně podle § 36, nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč. Pokud jste tedy podepsala prohlášení k dani a budete mít pouze jednoho zaměstnavatele, daňové přiznání podávat nemusíte. Při uváděné výši měsíčních příjmů nebude ani po uplatnění nezdanitelné části základu daně formou zaplacených příspěvků na penzijní připojištění výsledkem přeplatek na dani (žádná daň nebude vlivem uplatnění měsíční slevy a poplatníka sražena). Naopak, pokud budou vaše příjmy vyšší a nebudete mít mimo závislou činnosti jiné zdanitelné příjmy, můžete požádat po skončení zdaňovacího období svého zaměstnavatele o roční zúčtování daní a zde si příspěvky na penzijní připojištění na základě potvrzení zahrnout.

S přáním příjemného dne  Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz

Platby GoPay

reklama