reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daňové náklady při ubytování v rodinném domě  (Přečteno 1810 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ludmila Bábková

  • Host
Daňové náklady při ubytování v rodinném domě
« kdy: 30. 01. 2017, 11:47:23 »
Dobrý den,
prosím o konzultaci k daňově uznatelným nákladům.
Vlastním rodinný dům, který je zrekonstruován a začátkem února bude zkolaudován. Mým záměrem je poskytovat ubytování vč. snídaně,maximálně pro  10 hostů. Jsem fyzická osoba a pro tuto činnost mám IČO. Rodinný dům zatím nechci převést do podnikání. Vím, že náklady na rekonstrukci a zařízení pevně spojená s budovou nemohu uplatnit do nákladů. Dům jsem vybavila novým nábytkem, koberci, lůžkovinami, nádobím, obrazy (ne uměleckými díly), infrasaunou (voně stojící), televizemi, ledničkami,myčkami, internetové připojení,spotřeba el.energie, plynu, vodné stočné(sjednány podnikatel.tarify), revize plyn.kotle,komínů, elektrické revize,poplatky za odvoz odpadků, poplatky za telev.a rozhlas.přijímače,nootebock, tiskárna, parkovací karty, běžné opravy. Za rok 2016 nemám žádné příjmy, protože probíhala rekonstrukce. Mohu si tyto náklady uplatnit  v daň.přiznání za rok 2016 -a vzniklou ztrátu  použít v daň. přiznání za rok 2017? Co se týká nákladů na potraviny na případné snídaně pro ubytované-mohu si je uplatňovat jako daň.uznat.náklady? Cena za podanou snídani bude součástí ceny za ubytování.
Děkuji za konzultaci a přeji pěkný den.
Ludmila Bábková,


Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 908
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Daňové náklady při ubytování v rodinném domě
« Odpověď #1 kdy: 06. 02. 2017, 15:15:33 »
Dobrý den paní Bábková,

Vámi uváděné výdaje mohou být daňově uznatelné. Dokonce i technické zhodnocení pronajímaného objektu je možné prostřednictvím odpisů daňově uplatnit. V případě příjmů z nájmu (§ 9 zákona o daních z příjmů) sice neexistuje pojem "obchodní majetek" a tedy nelze ani "vložit dům do obchodního majetku", to ovšem neznamená, že by nebylo možné uplatňovat daňové odpisy.

Ohledně otázky deklarace daňového ztráty za rok 2016 a jejího následného uplatnění v dalších pěti letech - na tomto postupu nespatřuji nic problematického. Pokyn GFŘ D-22 v komentáři k § 5 zákona o daních z příjmů uvádí: "Ztrátou se rozumějí i případy, kdy poplatník při výkonu činnosti, z níž mohou plynout příjmy uvedené v § 7 nebo § 9 zákona, nedosáhl ve zdaňovacím období příjmů, ale měl pouze výdaje na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Rozhodné je, že poplatník samostatnou činnost vykonává nebo majetek pronajímá."

Problém ve Vašem případě spatřuji v samotné definici činnosti, resp. typu příjmu. Charakteristickým znakem nájemního vztahu je dočasné užívání cizí věci za úplatu. Nájem se tedy svolení k tomu, aby někdo jiný užíval mou věc. Nájem není "činnost", je podobný spíš převodu práva. Ve Vašem případě byste si tedy měli ujasnit, zda jde ještě o "čistý" nájem, nebo už o živnost, kdy jsou poskytovány související služby (např. Vámi uváděné snídaně).

Živnostenský zákona sice vylučuje (§ 3) "pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor" ze seznamu živností, na druhou stranu "ubytovací služby" jsou volnou živností s následující obsahovou náplní: "Poskytování ubytování ve všech ubytovacích zařízeních (například hotel, motel, kemp, ubytovna) a v bytových domech, rodinných domech nebo ve stavbách pro rodinnou rekreaci. V případě ubytování v bytových domech, rodinných domech nebo ve stavbách pro rodinnou rekreaci s kapacitou do 10 lůžek (včetně přistýlek) podávání snídaní ubytovaným hostům." Rozhodnutí, zda jde živnost či nikoliv, je v kompetenci živnostenského úřadu.

Teprve po vyjasnění této otázky můžeme definovat uplatnění daně a pojistného.Samozřejmě, pokud by nešlo o příjmy z nájmu, ale o příjmy ze živnosti, má to zásadní dopady nejen z hlediska uplatnění daně z příjmů, ale zejména z hlediska pojistného, neboť by šlo o příjmy osoby samostatně výdělečné činné, které podléhají zdravotnímu i sociálnímu pojištění.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama