reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Sociální a zdravotní pojištění  (Přečteno 2269 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kovaříková

  • Host
Sociální a zdravotní pojištění
« kdy: 25. 01. 2017, 11:12:15 »
Dobrý den,
můj dotaz je následující: spadají doplatky na sociální a zdravotní pojištění do ř. 105 DAP a tím také do odd. E DAP- úpravy podle
§5, § 23 zákona zvyšující výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji v DAP u OSVČ účtující v účetnictví.
Děkuji  Kovaříková

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 914
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Sociální a zdravotní pojištění
« Odpověď #1 kdy: 30. 01. 2017, 11:48:01 »
Dobrý den paní Kovaříková,

pokud upravujeme základ daně fyzické osoby dle požadavků § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů, liší se nám obvykle vyměřovací základy pro zdravotní a sociální pojištění. Zatímco zdravotní pojištění definuje vyměřovací základ jako rozdíl mezi a výdaji, předpisy pro pojistné na důchodové pojištění vážou vyměřovací základ OSVČ na základ daně (tedy částku včetně úprav dle § 23 ZDPř, to znamená se zahrnutím údajů uváděných do tabulky E přílohy č. 1 DP).

1) Zdravotní pojištění

Pro účely zdravotního pojištění je vyměřovací základ, který uvádíte v přehledu pro zdravotní pojišťovnu, definován v § 3b zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, takto:

"Vyměřovacím základem u osoby samostatně výdělečně činné je... 50 % příjmu ze samostatné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení."

2) Důchodové pojištění

Pro účely důchodového pojištění je vyměřovací základ, který uvádíte do přehledu pro ČSSZ, stanoven v § 5b odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, takto:

"Vyměřovacím základem osoby samostatně výdělečně činné pro pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti je částka, kterou si určí, ne však méně než 50 % daňového základu; daňovým základem se pro účely tohoto zákona rozumí základ daně nebo DÍLČÍ ZÁKLAD DANĚ stanovený podle § 7 zákona o daních z příjmů z příjmů ze samostatné činnosti PO ÚPRAVĚ podle § 5 a 23 zákona o daních z příjmů..."

Zatímco tedy pro účely zdravotního pojištění k úpravám dle § 23 ZDPř nepřihlížíme, pro účely důchodového pojištění zahrnujeme i úpravy dle § 23.

S přátelským pozdravem

Jan Molín

Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama