reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Jak postupovat při ukončení pracovního poměru s ID  (Přečteno 3531 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

mzdykos

  • Host
Dobrý den,

prosím o radu jak postupovat v následujícím  případě

Zaměstnanec v pracovním poměru na dobu neurčitou byl v pracovní neschopnosti celý rok. Pracovní neschopnost mu byla ukončena 31.1.2017. Dne 18.1.2017 mu OSSZ přiznala invaliditu třetího stupně a zdravotní způsobilost je omezena o 70%  k 9.1.2017. Pro tohoto zaměstnance nemá firma jinou práci vyhovující jeho zdravotnímu stavu. Dne 31.1.2017 byl zaměstnanec také u firemního smluvního lékaře /odborník na pracovní lékařství/, který potvrdil to, že zaměstnanec dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost. Dnes, tedy 1.2.2017 nám přinesl posudek o invaliditě.
Jak ukončit s tímto zaměstnancem pracovní poměr a jak ho odměňovat do skončení pracovního poměru.

Chceme postupovat správně.
Děkujeme za odpověď.

 


Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Jak postupovat při ukončení pracovního poměru s ID
« Odpověď #1 kdy: 03. 02. 2017, 13:42:48 »
Dobrý den,

důležitý je posudek vystavený smluvním lékařem, tj. že zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu dlouhodobě ztratil zdravotní způsobilost k dosavadní práci (minimálně po dobu jednoho roku). Jestliže pro zaměstnance nemáte jinou vhodnou práci, jedná se o výpověď ze zdravotních příčin dle § 52 písm. e) zákoníku práce (neuvádíte, že by se jednalo o nemoc z povolání nebo pracovní úraz). V takovém případě zaměstnanci nenáleží odstupné.

Pracovní poměr skončí uplynutím dvouměsíční výpovědní doby, která začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. V době výpovědní doby nelze zaměstnanci přidělovat práci, jedná se o překážku v práci podle § 208 zákoníku práce. Nemohl-li zaměstnanec konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele, než jsou uvedeny v § 207, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku; to neplatí, bylo-li uplatněno konto pracovní doby (§ 86 a 87).

Samozřejmě je možné se pokusit dohodnout se zaměstnancem na ukončení pracovního poměru dohodou ze zdravotních důvodů k určitému datu s příslušnou finanční kompenzací namísto placené překážky na straně zaměstnavatele ve výpovědní době.

S přáním příjemného dne  Dagmar Kučerová




 
 
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama