reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Zákaz konkurence jednatelů a zahraniční společnosti  (Přečteno 13180 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Zdeněk

 • Host
Dobrý den,


jak by se z pohledu zákazu konkurence jednatelů řešila situace, kdy by společník a jednatel s.r.o. zároveň figuroval jako společník nebo řídící orgán v zahraniční společnosti se stejným oborem podnikání?


Uplatní se v takovém případě všechny právní důsledky zákazu konkurence jednatelů, nebo se toto nevztahuje na společnosti které nebyly založeny v rámci českého práva a nemají sídlo v ČR?


Děkuji

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline FABIAN & PARTNERS

 • Stálý člen
 • ***
 • Příspěvků: 124
  • Zobrazit profil
  • FABIAN & PARTNERS
Re:Zákaz konkurence jednatelů a zahraniční společnosti
« Odpověď #1 kdy: 02. 02. 2017, 17:00:42 »
Ad 1)
Pro zákaz konkurenčního jednání statutárního orgánu společnosti s ručením omezeným vyplývajícího ze zákona není rozhodné, zda se jedná o zahraniční či tuzemskou společnost, musí však působit na stejném trhu, a to jak územně, tak věcně vymezeném. Z § 199 odst. 1 zákona č. 90/2012 Sb., zákon o obchodních korporacích (dále jen „ZOK“), však vyplývá, že k prolomení zákazu konkurence je zapotřebí souhlas všech společníků, nepostačí tedy úprava ve společenské smlouvě či hlasování na valné hromadě. Zároveň při posuzování konkurenčního jednání se musí vycházet vždy z konkrétních okolností případu. Dle komentáře doc. JUDr. Štenglové k zákonu o obchodních korporacích nemusí shodně formulované podnikatelské oprávnění znamenat, že je podnikatelská činnost fakticky konkurenční. Dále lze využít § 199 odst. 2 ZOK, který stanoví vyloučení zákazu konkurence, pokud při zvolení do funkce jednatele nebo založení společnosti, tento výslovně společníky upozorní nebo, pokud vznikne taková situace v průběhu výkonu, písemně upozorní a společníci nevysloví nesouhlas do 1 měsíce, má se za to, že takovou činnost zakázanou nemá.

Jiná situace nastává, pokud se jedná o konkurenční doložku, která např. rozšiřuje zákonné situace, kdy je stanoven zákaz konkurence. Tato se řídí ustanoveními § 2975 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, to znamená, že v konkurenční doložce musí být uvedeno územní vymezení, okruh činnosti a okruh osob, kterých se zákaz týká. Chybí-li některá z těchto náležitosti, k doložce se nepřihlíží (tj. doložka vůbec nevznikla). Dále je také časově omezena na dobu 5 let.

K zákazu konkurence společníků se vztahuje § 199 odst. 4 ZOK, který stanoví, že společenská smlouva může určit, v jakém rozsahu se zákaz konkurence vztahuje také na společníky. V případě, že však společenská smlouva mlčí, § 199 odst. 1 ZOK se na společníka nepoužije.


Ad 2)
V případě, že by se jednalo o porušení zákazu konkurence dle zákona o obchodních korporacích, může společnost uplatnit své nároky tak, jak je uvedeno v § 5 ZOK.
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz 

Platby GoPay

reklama