reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: DPH  (Přečteno 3283 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Alena Packová

  • Host
DPH
« kdy: 18. 01. 2017, 22:30:48 »
Dobrý den, potřebovala bych poradit s DPH při ukončení registrace OSVČ má v majetku vložen osobní automobil, v roce 2012 uplatněn odpočet DPH v plné výši. Ukončení registrace k DPH 20.12.2016. Jak v praxi přesně uplatnit §79a  odst. 2 - přiměřeně snížit nárok na odpočet DPH.
Děkuji.
Packová 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:DPH
« Odpověď #1 kdy: 23. 01. 2017, 10:30:05 »
Dobrý den paní Packová,

rok 2016 je tzv. rokem "změny v rozsahu použití" majetku pro účely zakládající nárok na odpočet (pro podnikání). Došlo k ukončení registrace a musí se vracet část DPH. Vzhledem k tomu, že u dlouhodobého majetku se "změna v rozsahu použití" sleduje 5 let (kromě nemovitých věcí, kde je to 10 let), rozdělí se původně uplatněný odpočet na pomyslných 5 částí a vrací se tolik pětin, kolik let zbývá do pětileté lhůty.

Ze zadání nevyplývá, že by v průběhu let byl odpočet vracen, resp., že auto bylo používáno k osvobozeným plněním bez nároku na odpočet nebo k plněním nesouvisejícím s podnikáním (s ekonomickou činností plátce).

Budu proto uvažovat nejjednodušší variantu vracení odpočtu. Modelově tedy uvažujme, že cena auta včetně DPH byla v roce 2012 120 Kč (tj. 100 základ + 20 Kč DPH), auto bylo v tomto roce pořízeno a zařazeno do majetku, nárok na odpočet 20 Kč byl uplatněn.

Rok 2016 je pátým rokem pětileté lhůty, stále tedy sledujeme změnu v rozsahu použití ve smyslu § 78 ZDPH. Pokud by došlo ke zrušení registrace až letos, nic by se nevracelo. Při zrušení registrace v roce 2016 musíme "vrátit" 1/5 původně uplatněného odpočtu, tedy v našem příkladu 4 Kč. To je deklarováno v daňovém přiznání za prosinec 2016.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama