reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Stravenky v daňové evidenci  (Přečteno 5499 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Anna Kuřeová

  • Host
Stravenky v daňové evidenci
« kdy: 16. 01. 2017, 11:21:28 »
Dobrý den, léta účtuji o stravenkách v pohostinství  v programu účto2000. Našla jsem si Vaši verzi účtování stravenek a jelikož se mi zdála být logická, napsala jsem  Ing. Tichému zda je v evidenci stravenek nějká změna. Odepsal, mi že v programu se nic nezměnilo. Stravenky se účtují stále stejně. T.j. nikoliv do tržby, ale převedou se do pohledávek a zde se vyúčtuje DPH a při obdržení faktury od Sodexo se uplatní provize
do výdajů. V pohledávkách v okamžiku přijetí faktury od Sodexo vystavím daňový doklad na stravenky. V bance účtuji daňově uznatelný příjem. Hostinská mi předložila k zaúčtování denní tržby za prosinec. Na účtence není o stravenkách ani řádka. Tak nevím, jestli tam musí být z důvodu EET uvedeny.
Děkuji za odpověď.Anna Kuřeová

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Stravenky v daňové evidenci
« Odpověď #1 kdy: 23. 01. 2017, 10:11:24 »
Dobrý den paní Kuřeová,

je-li poskytovaná stravovací služba hrazena místo peněz stravenkami, stále podléhá EET. Stravenky jsou ceniny nahrazující peníze. Jde tedy o to, kdy je dosažena "tržba".

O vyjmutí "stravenek" z režimu EET lze uvažovat jen v případě vztahu k zaměstnancům - dle § 12 odst. 3 písm. c) zákona o evidenci tržeb jsou tržby "ze vztahu souvisejícího s pracovněprávním nebo obdobným vztahem" vyloučeny z EET. Zde jde o případy, kdy zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům ceniny a část jejich hodnoty je zaměstnancem zaměstnavateli uhrazeno v hotovosti.

Pokud tedy stravenky souvisejí výhradně se zaměstnanci, EET se na ně nevztahuje. Pokud stravenky jsou hotovostní formou tržby, EET se na ně vztahuje. Ať už host v restauraci zaplatí stravenkou nebo penězi (či kombinací obojího), jde o tržbu, která by se měla objevit na účtu 604.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama