reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Výroba a prodej šperků a využití paušálu  (Přečteno 2849 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Denisa Svobodová

  • Host
Výroba a prodej šperků a využití paušálu
« kdy: 14. 01. 2017, 00:44:58 »
Dobrý den,
Ráda bych začala prodávat ručně vyráběné šperky, na internetu jsem se ale nedocetla, zda to spadá to kategorie umělec či je nutná živnost
Při výpočtu daně do přiznání bych rada využila pausal, stačí tedy když budu vést pouze příjmy?

Děkuji

D. S..

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Výroba a prodej šperků a využití paušálu
« Odpověď #1 kdy: 18. 01. 2017, 15:58:48 »
Dobrý den paní Svobodová,

na Vaši činnost lze pohlížet vícero způsoby, které mají ovšem i různé daňové dopady:

1) Na začátku činnosti, kdy nemusí být úplně jasné, jak dlouho ji budete provozovat, a jestli naplní znaky "soustavnosti", lze uvažovat variantu, že jde o PŘÍLEŽITOSTNOU ČINNOST, která není podnikáním. Příjmy z takové činnosti do 30 000 Kč/rok jsou osvobozeny dle § 10 odst. 3 písm. a) zákona o daních z příjmů. Tyto příjmy se neuvádějí do daňového přiznání a nemusí se nikam oznamovat. Neplatí se z nich pojistné.

2) Můžete prodávat šperky, které jsou originálním uměleckým dílem, resp. budete svou činnost považovat za nezávislé povolání (umělec). Potom jsme z hlediska daně z příjmů v § 7 odst. 2, na činnost nepotřebujete živnostenské oprávnění, od příjmů můžete odečítat skutečné nebo paušální výdaje. Paušální výdaje jsou ve výši 40 % příjmů. Z hlediska sociálního a zdravotního pojištění bude obdobný postup jako ve variantě 3.

3) Požádáte o živnostenské oprávnění - VOLNÁ ŽIVNOST "Výroba školních a kancelářských potřeb, kromě výrobků z papíru, výroba bižuterie, kartáčnického a konfekčního zboží, deštníků, upomínkových předmětů". Seznam volných živností vizte zde: http://www.mpo.cz/assets/dokumenty/28675/62240/647135/priloha021.pdf

Potom budete dosahovat příjmy ze živnosti spadající do § 7 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů. Opět můžete uplatňovat skutečné či paušální výdaje. Tato varianta je v případě uplatňování paušálních výdajů výhodnější, neboť jsou stanoveny na 60 % z hodnoty příjmů. Z hlediska sociálního pojištění budete osoba samostatně výdělečně činná, kromě daně z příjmů musíte platit i pojistné. Rovněž budete platit zdravotní pojištění své zdravotní pojišťovně. Ohledně zdravotního i sociálního pojištění jsou ovšem podstatné další okolnosti, zejména souběhy se zaměstnáním, pobíráním rodičovského příspěvku, péčí o děti, pobíráním starobního důchodu atd. Nelze tedy říct, jak to bude přesně ve Vašem případě. Každopádně budete kromě daňového přiznání podávat i Přehledy správě sociálního zabezpečení a Vaši zdravotní pojišťovně.

V případě uplatňování paušálních výdajů nevedete "daňovou evidenci" ve smyslu § 7b zákona o daních z příjmů. Skutečně stačí vést pouze seznam příjmů - nejlépe doložený bankovními výpisy a příjmovými pokladními doklady.

S pozdravem a přáním úspěchů ve Vaší činnosti

Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama