reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dohoda o provedení činnosti  (Přečteno 2708 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Denisa

 • Host
Dohoda o provedení činnosti
« kdy: 11. 01. 2017, 14:50:50 »
Dobrý den,

v případě, že má osoba uzavřená dohodu o pracovní činnosti a má přiznaný invalidní důchod I. stupně, jak se v tomto případě postupuje? Odvádí se zdravotní a sociální pojištění normálně ze mzdy?

A v případě, že osoba má uzavřen někde pracovní smlouvu a jinde dohodu o pracovní činnosti - z této se bude odvádět sociální i zdravotní pojištění také?

Děkuji za odpověď
Denisa

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Dagmar Kučerová

 • redaktorka a odborný poradce
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 554
  • Zobrazit profil
  • Podnikatel.cz
Re:Dohoda o provedení činnosti
« Odpověď #1 kdy: 01. 02. 2017, 11:44:39 »
Dobrý den,

odpověď v textu:

Citace
V případě, že má osoba uzavřenu dohodu o pracovní činnosti a má přiznaný invalidní důchod I. stupně, jak se v tomto případě postupuje? Odvádí se zdravotní a sociální pojištění normálně ze mzdy?

Pobírání invalidního důchodu odvod sociálního pojištění nijak neovlivňuje. Z hlediska zdravotního pojištění se jedná o osobu, za kterou platí pojistné i stát, tudíž není třeba provádět odvod alespoň z minimálního vyměřovacího základu. Odvádí se dle skutečného výdělku. Pokud zaměstnanec podepíše prohlášení k daní, může si uplatit mimo základní slevy na dani i slevu na invaliditu.

Výjimkou by byla dohoda o pracovní činnosti do částky 2499 Kč měsíčně, ta odvodům sociálního a zdravotního pojištění nepodléhá.           

Citace
A v případě, že osoba má uzavřenu někde pracovní smlouvu a jinde dohodu o pracovní činnosti - z této se bude odvádět sociální i zdravotní pojištění také?

Ano standardně. I v tomto případě bude dohoda podléhat odvodům sociálního a zdravotního pojištění. Podepsat prohlášení a tím si uplatnit slevy na dani lze pouze u jednoho zaměstnavatele.

S přáním hezkého dne  Dagmar Kučerová 
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz 

Platby GoPay

reklama