reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Výroba přírodních mýdel a svíček  (Přečteno 6338 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Radek Zezulka

  • Host
Výroba přírodních mýdel a svíček
« kdy: 08. 01. 2017, 14:21:19 »
Dobrý den,


chci se zeptat co musím splňovat v případě výroby vlastních mýdel a svíček s palmového vosku. V případě mýdla budu vyrábět i mýdlovou hmotu s olejů rostlinných a hydroxidu sodného a v případě svíček si budu od dodavatele kupovat palmový vosk. Chtěl bych z počátku vyrábět v jednom pokoji svého bytu jestli je tato možnost možná. Dále bych chtěl tyto výrobky prodávat přes internet a z hlavní části ve stánku na různých akcích. Budu rád, když mi zdělíte co vše musím splňovat. Děkuji za odpověď. S pozdravem R.Z.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamapetr.cizek2

  • Host
Re:Výroba přírodních mýdel a svíček
« Odpověď #1 kdy: 19. 01. 2017, 15:33:06 »
Dobrý den,

pro výrobu svíček je nutné živnostenské oprávnění v oboru "Výroba školních a kancelářských potřeb, kromě výrobků z papíru, výroba bižuterie, kartáčnického a konfekčního zboží, deštníků, upomínkových předmětů", pro výrobu mýdel pak v oboru "Výroba chemických látek, vláken a přípravků a kosmetických prostředků". Jedná se o živnosti volné, pro kterou není nutné doložení žádné speciální kvalifikace. Živnost vám vyřídí na kterémkoliv živnostenském úřadu nebo online zde.

Z hlediska prostor, kde bude výroba vykonávána a výrobky skladovány, je nezbytné schválení těchto prostor pro daný typ užívání příslušným stavebním úřadem. Pokud prostory pro tento účel schváleny nejsou, je nutné provést jejich rekolaudaci. O rekolaudaci se žádá na příslušném stavebním úřadě. Pro účely stavebního řízení je nutné obstarat závazné stanovisko hygienické stanice, která musí obsahovat náležitosti popsané zde. Dále je nutné obstarat souhlas hasičského záchranného sboru příslušného kraje. Hasičský sbor provede kontrolu prostor za účelem jejich schválení z hlediska požární bezpečnosti. Pro ověření, zda dané prostory budou vyžadovat kolaudaci na zamýšlený účel, doporučuji toto konzultovat ještě přímo na příslušném stavebním úřadem.

Specifické povinnosti Vám vzniknou při uvádění kosmetických výrobků do oběhu na trh. Pro tento účel je třeba provést zhodnocení bezpečnosti kosmetického prostředku pro zdraví fyzických osob, které může provádět pouze fyzická osoba, která má ukončené vysokoškolské vzdělání v oblasti lékařství, farmacie nebo chemie nebo v příbuzných oborech a zaměření na toxikologii a v rozsahu zkoušek stanoveném v § 29 odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a v prováděcím předpise tohoto zákona. Oficiální seznam těchto osob neexistuje, ale můžete se obrátit například na Národní referenční centrum pro kosmetiku.

Dále je třeba provést oznámení údajů vztahujících se ke kosmetickému prostředku Ministerstvu zdravotnictví před jeho prvním uvedením na trh. Toto oznámení provádí výrobce nebo dovozce po předchozí registraci v příslušném registračním systému. Podrobné informace jsou na internetové stránce Ministerstva zdravotnictví ČR.
 
Na obalu mýdel musí být uvedeny následující údaje:
- název firmy výrobce a jeho sídlo/trvalé bydliště,
- země původu kosmetického prostředku,
- obsah výrobku udaný hmotností (g) nebo objemem (ml),
- datum minimální trvanlivosti,
- zvláštní opatření, která je nutno dodržovat při použití nebo uschovávání kosmetického prostředku,
- výrobní šarže,
- látky syntetického nebo přírodního původu použité ve složení kosmetického prostředku.

S ohledem na komplexnost problematiky uvádění kosmetických výrobků na trh doporučuji v případě realizace záměru uvedené podmínky podrobněji probrat ještě na příslušné hygienické stanici.

Případný prodej ve stánku na veřejném prostranství podléhá pravidlům stanovených příslušnou obcí. Např. v Praze je nejprve nutné požádat o zařazení do tzv. tržního řádu Hlavního města Prahy (žádost zde). V případě jeho povolení  je pak nutné získat souhlas příslušné městské části pro zábor komunikace pro daný účel (žádost zde). Doporučuji kontaktovat obecní úřad města, ve kterém budete působit, pro zjištění podrobnějších podmínek.

S pozdravem


Petr Čížek
www.ZalozFirmu.cz


 

Platby GoPay

reklama