reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Výdajový paušál u zprostředkování úvěru  (Přečteno 6026 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Purbic

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Výdajový paušál u zprostředkování úvěru
« kdy: 02. 01. 2017, 11:13:08 »
Dobrý den,
měl bych dotaz, jak se změnila v souvislosti s účinností zákona o spotřebitelském úvěru od 1.12.2016 výše výdajového paušálu u činnosti - zprostředkování úvěru. Vzhledem k tomu, že tato činnost se od 1.12. řídí tímto zákonem, tj. již není živností (podle živnostenského zákona), domnívám se, že je možnost uplatnit na tuto činnost od 1.12. pouze 40% výdajový paušál? Nebo je to podle přechodných ustanovení jinak?
Děkuji moc za odpověď.
Petr Urban

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Výdajový paušál u zprostředkování úvěru
« Odpověď #1 kdy: 04. 01. 2017, 15:01:01 »
Dobrý den pane Urbane,

skutečně došlo v této věci ke změně. Zákonem č. 258/2016 Sb. byla zrušena ohlašovací živnost vázaná s předmětem podnikání: „Poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru“. Tato činnost se stala činností vyloučenou z režimu živnostenského zákona. Změna platí též pro poskytování nebo zprostředkování úvěru v rámci ohlašovací živnosti volné s předmětem podnikání: „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ obor činnosti č. 47. „Zprostředkování obchodu a služeb“, případně č. 70. „Služby v oblasti administrativní správy a služby organizačně hospodářské povahy“ - v jejím rámci bude nadále možno poskytovat nebo zprostředkovávat pouze takové úvěry, které nejsou spotřebitelským úvěrem ve smyslu zákona o spotřebitelském úvěru.

Pro podnikatele, kteří byli ke dni 1. 12. 2016 držiteli dotčených živnostenských oprávnění platí přechodná ustanovení k zákonu č. 257/2016 Sb., o spotřebitelských úvěrech. Osoba ("živnostník"), která byla přede dnem nabytí účinnosti zákona o spotřebitelském úvěru oprávněna poskytovat spotřebitelský úvěr na základě živnostenského oprávnění, zprostředkovávat spotřebitelský úvěr jiný než na bydlení nebo zprostředkovávat spotřebitelský úvěr na bydlení, může provozovat tuto činnost na základě dosavadního živnostenského oprávnění do doby, než Česká národní banka rozhodne o jeho žádosti o udělení oprávnění k činnosti, nejdéle však do 18 měsíců ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona (tj. do 1. 6. 2018). Podmínkou pro to je, že podnikatel podal žádost ČNB do 3 měsíců ode dne nabytí účinnosti citovaného zákona, tj. do 1. 3. 2017. Marným uplynutím této lhůty jeho oprávnění zaniká.
O udělení oprávnění k činnosti na základě přijaté žádosti Česká národní banka rozhodne ve lhůtě 15 měsíců ode dne doručení žádosti nebo žádost zamítne.

Z řečeného vyplývá, že je nadále možné, s respektem k uvedeným lhůtám, provozovat činnost na základě vydaného živnostenského oprávnění, na což navazuje možnost nadále používat 60% výdajový paušál. Jakmile začne být účinné povolení ČNB, na jehož základě bude provozování činnosti pokračovat, bude moci být k příjmům uplatňován jen 40% paušál ve smyslu § 7 odst. 7 zákona o daních z příjmů.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama