reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Roční zúčtování daně z příjmu a neplatně ukončený pracovní poměr  (Přečteno 3959 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Anna Hermanová

 • Host
Dobrý den, můj dotaz se týká ročního zúčtování daně pro zaměstnance za roky 2013, 2014, 2015.
S naším zaměstnancem byl ukončen pracovní poměr ke dni 31.10.2013 výpovědí ze strany zaměstnavatele.
Rozsudkem obvodního soudu soud určil, že tato výpověď byla neplatná a dne 29.8.2016 zaměstnanec opět nastoupil do zaměstnání.
Zaměstnanec požaduje náhradu platu za období od 1.11.2013 do 28.8.2016. Náhrada za prvních šest měsíců již byla zaměstnanci vyplacena (ve výplatním termínu za měsíc říjen 2016 - tj. 10.11.), o dalších částkách náhrad k vyplacení se jedná. Nyní zaměstnanec (zatím ústně) požaduje roční zúčtování daně za rok 2013, z důvodu, že chce uplatnit daňovou slevu na poplatníka za období 2013. Dosud ale o roční zúčtování za rok 2013 nepožádal.
Prosím, jak máme postupovat? Lze ještě dodatečné roční zúčtování za poplatníka provést? Můžeme tento příjem zahrnout do příjmu za rok 2013.
Obdobně budeme postupovat po vyplacení náhrad za roky 2014, 2015.
Děkuji za odpověď. Anna Hermanová,

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Dagmar Kučerová

 • redaktorka a odborný poradce
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 554
  • Zobrazit profil
  • Podnikatel.cz
Dobrý den,

jestliže dal zaměstnavatel  zaměstnanci  neplatnou  výpověď
a zaměstnanec bez zbytečného odkladu písemně oznámil, že na dalším zaměstnávání trvá, jeho pracovní poměr trvá i nadále. Zaměstnavatel je povinen poskytnout mu náhradu mzdy nebo platu. Náhrada mzdy nebo platu (ve výši průměrného výdělku) se zaměstnanci poskytne ode dne, kdy oznámil zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání, až do doby, kdy mu zaměstnavatel umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platném skončení pracovního poměru.

Přesahuje-li celková doba, za kterou by měla zaměstnanci příslušet náhrada
mzdy nebo platu 6 měsíců, může soud na návrh zaměstnavatele jeho povinnost k náhradě mzdy nebo platu za další dobu přiměřeně snížit.

Ve vašem případě se jedná o neplatnou výpověď z října 2013 a zaměstnanec již částečnou kompenzaci obdržel. O roční zúčtování za roky 2013 až 2015 však žádat nemůže. Jednak se dá předpokládat, že v uvedených letech měl jiné zdanitelné příjmy, ale hlavně o roční zúčtování příjmů je možné požádat nejpozději do 15. února následujícího roku. A to zaměstnanec neudělal.  Navíc náhrada ušlého příjmu podléhá zdanění v době zúčtování a výplaty. Rozhoduje tedy, kdy byl příjem vyplacen a zúčtován, ne za které období náleží.

Jen pro úplnost upozorňuji, že zdanitelným příjmem jsou i úroky z prodlení spojené s náhradou příjmu.     

S přáním všeho dobrého do nového roku   Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz 

Platby GoPay

reklama