reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Odečet úroků z hypo úvěru po rozvodu  (Přečteno 3038 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Martin Elischer

  • Host
Odečet úroků z hypo úvěru po rozvodu
« kdy: 10. 12. 2016, 17:00:25 »
Dobrý den,

mám dotaz:

S exmanželkou vlastníme ve spolupodílovém vlastnictví nemovitost (50/50%) zatížený hypoteční smlouvou (vedená na mou osobu), začátkem dubna jsme se rozvedli a v dohodě o bydlení pro dobu po rozvodu máme mj. uvedeno, že předmětná nemovitost zůstane manželce a já že se odstěhuji do pronájmu. Dále je tam také uvedeno, že má exmanželka 2 roky na převzetí hypotéky (tu mám totiž sám na sebe) - než bude dostatečně bonitní. V domě mám stále trvalé bydliště, účastníkem úvěru jsem stále já i nadále. A do doby dořešení stále vlastním 50% nemovitosti.

Je možné si uplatnit daňový odečet úroků za celý rok 2016 i v tomto případě? Každý rok jsem si uplatňoval.

Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Martin Elischer

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Odečet úroků z hypo úvěru po rozvodu
« Odpověď #1 kdy: 14. 12. 2016, 12:45:15 »
Dobrý den pane Elischere,

podmínky pro odečtení úroků z hypotečního úvěru od základu daně vyplývají z § 15 zákona o daních z příjmů. Ve vašem případě je relevantní zejména následující:

1. Jestliže účastníky smlouvy je více zletilých osob, uplatní si odpočet buď jedna z nich (všechno) nebo každá rovným dílem (půl na půl).
2. Podmínkou uplatnění odpočtu je, že jste po celé zdaňovací období "předmět bytové potřeby" vlastnil, a dále, že jste jej užíval "k vlastnímu trvalému bydlení" nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů.

Vlastnictví (domu/bytu) bylo zřejmě dodrženo, je tedy na Vás, jak se
a) dohodnete s exmanželkou (variantně si může si uplatnit 100 % úroků, 50 % úroků nebo nic) a
b) dokdy jste užíval dům/byt k trvalému bydlení, případně, zda tam bydlí i Vaše děti. Pokud by tam např. trvale bydlely děti, resp. další výše uvedení příbuzní, mohl by být odpočet uplatněn půl na půl Vámi a exmanželkou, a to přesto, že v průběhu roku jste nemovitost k bydlení Vy přestal užívat.

Pokud jste v domě/bytě nebydlel (a nebydlely tam ani Vaše děti) a dohodnete se s exmanželkou, že z úroků budete uplatňovat každý polovinu, je to z celkového hlediska nejméně výhodná varianta, protože manželka uplatní 50 % a Vy jen poměr úroků za měsíce, kdy jste nemovítost užíval k bydlení. Zbytek úroků neuplatní nikdo.

Z Vámi zadaných informací bohužel nelze definovat jednoznačný závěr, resp. všechny varianty připadající v úvahu.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama