reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daňové přiznání - výdaje paušálem  (Přečteno 2592 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

hakoko

  • Host
Daňové přiznání - výdaje paušálem
« kdy: 25. 01. 2011, 12:01:27 »
Dobrý den,

ráda bych se zeptala:
- rozhodne-li se OSVČ, že pro rok 2010 uplatní paušální výdaje, je nutno o to požádat FÚ do 31.1.2011 (kdesi jsem tuto informaci zahlédla, ale teď už si tak jistá nejsem)??
- a dále, musí OSVČ podat dodatečné daňové přiznání za rok 2009, případně jak a kdy??

Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den
H.Kozáková

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re: Daňové přiznání - výdaje paušálem
« Odpověď #1 kdy: 25. 01. 2011, 12:36:23 »
Dobrý den,

poplatník, který doposud uplatňoval výdaje skutečné (prokazatelně vynaložené) a chce přejít na výdaje paušální, podává dodatečné daňové přiznání za předchozí zdaňovací období, kde dodaní případné neuhrazené pohledávky a další položky.

Postupuje podle § 23 odst. 8 ZDP a upravuje se základ daně o pohledávky, závazky a zásoby vykázané k 31.12. předchozího zdaňovacího období. Zjednodušeně by se dalo říct, že pohledávky a zásoby základ daně zvyšují, závazky naopak snižují. Základ daně neovlivní nespotřebovaný materiál a drobný hmotný majetek s pořizovací cenou do 40 tisíc Kč, uvedený do užívání na konci předchozího zdaňovacího období. Jestliže dojde k následné úhradě pohledávek, nebudou už tyto „dodaněné“ příjmy zahrnuty do příjmů zdanitelných v dalším zdaňovacím období. Způsob úpravy daňového základu se liší podle toho, zda fyzická osoba vede daňovou evidenci nebo účetnictví.

Pokud jste k 31. 12. 2009 neevidovala žádné pohledávky, závazky ani zásoby, nic nebrání bezproblémovému přechodu na uplatnění výdajů paušálem za zdaňovací období roku 2010. V opačném případě podáte co nejdříve dodatečné daňové přiznání za rok 2009. Čekalo by Vás ale vyměření příslušných sankcí. Z toho důvodu se doporučuje přechod na paušální výdaje předem naplánovat a upravit daňový základ už při podání řádného daňového přiznání za předcházející rok.

Dagmar Kučerová   ???
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama