reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Živnost a DPČ  (Přečteno 15213 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Lucie

• Host
Živnost a DPČ
« kdy: 22. 11. 2016, 18:43:41 »
Dobry den. od 1.1.2017  jdu na DPČ,kdy si chci vzit vedlejsi cinnost. Zajímalo by me ,jak to je s SP a ZP? v práci nejsou moc sdilni,co se týče informaci takze litam sem a tam,rekli mi,ze cast SP a ZP za me platit budou z vyplaty. Chtela jsem aby mi ten doplatek srhli z me mzdy,ale ucetni mi rekla,ze to neudelaji. Jak to tedy budu mit? budu si pracne kazdy mesic dopocitavat SP a ZP? Navic nevim zda budu mit vice penez na DPČ,nebo živnosti,abych si podle toho vzala hlavni, nebo vedlejsi. Dekuji za odpoved.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Živnost a DPČ
« Odpověď #1 kdy: 23. 11. 2016, 08:30:10 »
Nemůžete si vybrat, jestli budete OSVČ vedlejší nebo hlavní. Buďto splňujete podmínky pro OSVČ vedlejší, a pak jste OSVČ vedlejší, nebo je nesplňujete, a pak jste vždy OSVČ hlavní.

Jakožto OSVČ musíte platit za sebe SP a ZP, nezávisle na tom, zda jste ještě někde zaměstnaný, nebo ne. Není to tak, že by za vás zaměstnavatel platil část SP a ZP a vy si doplácel jen zbytek.

Ontara Finance

• Host
« Odpověď #2 kdy: 25. 11. 2016, 15:39:27 »
Dobrý den,

toto jsem před časem také řešil a moc toho k tomu na internetu není. Pokud v současné době jste osvč na hlavní činnost, platíte měsíční zálohy na ZP a SP. Pokud uzavřete s někým DPČ, je důležité, na jakou částku bude sjednána nebo kolik Vám firma vyplatí hrubého za měsíc. Pokud tato částka přesáhne 2500 Kč, má firma povinnost za Vás odvést min. zálohy jako v případě běžného zaměstnání na ZP a SP. Tím máte v daném měsíci splněnu povinnost odvodů a OSSZ Vás proto považuje v rámci tohoto za osvč činnosti vedlejší. (tento fakt musíte v případě DPČ, které je považováno za zaměstnání malého rozsahu, nahlásit na OSSZ i VZP, měl jsem za to, že v rámci daného měsíce, ale telefonicky mi bylo sděleno, že to stačí na konci roku, a to formou mzdového listu od zaměstnavatele za rok nebo za měsíce, ve kterých jste překročila rozhodnou částku 2500 Kč) Jelikož Vás OSSZ považuje za osvč činnosti vedlejší, v takových měsících, kde jste rozhodný hrubý příjem 2500 Kč z DPČ překročila, nemusíte z této činnosti platit žádné zálohy. Telefonicky si to u nich případně můžete potvrdit. (místní správa sociálního zabezpečení - OSSZ a příp. VZP) Až si to potvrdíte, napište sem, co Vám řekli. Toto téma je na internetu minimálně zastoupené a informace o něm tak jistě uvítají i další podnikatelé. Jen dodám, že v případě DPP je rozhodný příjem, který je nutné překročit odlišný, a to 10000 Kč.

Redakční tip

• Stálý člen

M.M.

• Host
« Odpověď #3 kdy: 28. 11. 2016, 22:47:39 »
Dobrý den,

za OSVČ vedlejší se považuje, pokud OSVČ v kal. roce :

- vykonávala zaměstnání ( činnost zaměstnance pro zaměstnavatele, která zakládá účast na nemocenské pojištění )
- měla nárok na výplatu inval.důchodu
- měla nárok na PP v mateřství nebo rodičovskou
- osobně pečovala o osobu mladší 10-ti let ( která je invalidní )
- byla nezaopatřené dítě podle §20 zákona o důch. pojištění
- vykonávala vojenskou službu, pokud nejde o vojáky z povolání

OSVČ ve vedlejší činnosti při zaměstnání, nemusí platit zálohy na SP a ZP pokud je toto již placeno z jejich mzdy zaměstnavatelem a to alespoň z minimálního vym. základu ( z min. mzdy ) a pokud současně v podnikání nepřesáhnou tzv. rozhodný příjem ( roz. příjem je cca. 64 tis. po odpočtu výdajů, tedy pokud má OSVČ výdaje % -tem např. 60% může vydělat cca. 130 tis. ročně do tohoto limitu  roz. příjmu)

na konci roku si zaměstnanec požádá o Potvrzení o zdanit. příjmech a sraž. zálohách zaměstnavatele a sám si jako OSVČ zpracuje DP, kam zahrne všechny příjmy ( ZČ + podnikání + případné jiné  ) a podá dále přehledy na OSSZ a svou ZP.

Pokud nepřesáhne rozhodný příjem nemusí platit zálohy ( ani na další rok ) , při podání ročního přehledu ( i bez placení záloh ) doplatí pouze zdravotní pojištění a to podle výpočtu v přehledu a pouze za příjem z podnikání, SP se nedoplácí ( u OSVČ vedlejší pokud je také zaměstnancem ).

To platí, pouze pokud je vedlejší činnost OSVČ za celý rok, pokud je za některé měsíce v roce považována OSVČ za hlavní ( např. není dále zaměstnancem ) pak je to zase jinak a za tyto měsíce naopak vznikne pov. platit zálohy na SP a ZP.

Milan

• Host
« Odpověď #4 kdy: 16. 12. 2016, 21:26:34 »
Pokud je rozhodny příjem cca 64tis, pak při 60% vydajovem paušálu si může vydělat cca 160tis, ne? 64/40*100. Kde se vzalo těch 130tis?

Reklama

• Stálý člen

reklama

Jaroslav Hruška

• Host
« Odpověď #5 kdy: 18. 12. 2016, 10:16:45 »
Souhlasím s Milanem, tak to je.

Pokud je rozhodny příjem cca 64tis, pak při 60% vydajovem paušálu si může vydělat cca 160tis, ne? 64/40*100. Kde se vzalo těch 130tis?

M.M.

• Host
« Odpověď #6 kdy: 19. 12. 2016, 01:05:00 »
Nikde se to nevzalo, nepočítal jsem to ( jen odhad u psaní textu - mimo to, mnohem podstatnějšího textu ) , rozhodný příjem se mění každý rok, pokud chcete konkrétní limit na 2016 dohledejte si to. Je to cca. 64. tis. po odpočtu výdajů, kdo má výdaje %- tem musí si propočítat svůj možný příjem ( výdělek) podle toho, jaký výdaj tzv. %- tem si může uplatnit podle své podnikatelské činnosti. Máte li 60% pak je to blíže k hranici výdělku cca. 160 tis / rok. ale přesná částka to není a každý má jiný způsob uplatňování výdajů a jiná %, opravdu jsem nepropočítával přesné částky a ani nebudu.

Milan

• Host
« Odpověď #7 kdy: 19. 12. 2016, 13:37:12 »
Ja se ptal spise jestli mi nahodou neunika podstatny detajl, protoze ja zrovna tento rok pri vedlejsaku dosahl prijmu kolem 145tis, a to bych se v pripade 130tis nevlezl. Fajn ze se to vyjasnilo  ;)

M.M.

• Host

Platby GoPay

reklama