reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Bezdůvodné obohacení  (Přečteno 4063 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

ES

  • Host
Bezdůvodné obohacení
« kdy: 22. 11. 2016, 10:38:57 »
Společnost s ručením omezeným, předmět podnikání obchodní činnost, plátce DPH, vede podvojné účetnictví. Tato společnost obdržela od Města výzvu k úhradě bezdůvodného obohacení na základě užívání nebytového prostoru bez právního důvodu. Částka byla vyčíslena - jedná se o cca 2 roky zpětně. Jakým způsobem má společnost zaúčtovat tuto úhradu a jedná se o daňově uznatelný náklad ? Jako podklad mám jen výzvy k úhradě a usnesení zastupitelstva.
Děkuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Bezdůvodné obohacení
« Odpověď #1 kdy: 03. 12. 2016, 19:47:09 »
Dobrý den,

domnívám, že ve Vašem případě lze použít zásadu, že skutečný stav má přednost před stavem formálně právním, tedy, že „nájemné“ bude daňově uznatelným nákladem, a to byly-li prostory používány k dosažení, zajištění a udržení příjmů společnosti (ve smyslu § 24 zákona o daních z příjmů). Pokud tomu tak bylo, má společnost zároveň nárok na odpočet DPH. Nárok na odpočet lze uplatnit v 3leté lhůtě – viz § 73 odst. 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty.

Náklad lze zaúčtovat na účet 518 na základě interního účetního dokladu doloženého výzvou k úhradě a usnesením zastupitelstva. Předpokladem je, že společnost uznává, že prostory užívala a nárok města je oprávněný (tj. nebude výzvu k úhradě rozporovat, eventuelně se s městem soudit).

Samozřejmě je zde též otázka časového rozlišení nákladu. Daňově uznatelným nákladem roku 2016 bude jen úhrada vztahující se k tomuto období. Části vztahující se k předešlým létům budou zaúčtovány na nedaňový analytický účet. Jde-li o významné položky, má smysl uvažovat o podání dodatečných daňových přiznání k dani z příjmů právnických osob, kde bude náklad uplatněn, čímž dojde ke snížení základu daně a daně předchozích let (nebyla-li společnost ve ztrátě).

Zásada daňového řízení, která byla zmíněna v úvodu, plyne z § 8 odst. 3 daňového řádu: „Správce daně vychází ze skutečného obsahu právního jednání nebo jiné skutečnosti rozhodné pro správu daní.“ Pokud tedy byly vzájemné vztahy nastaveny jako nájemní vztah, a dodatečně je též vymáháno „nájemné“, lze to tak chápat, přestože nebyla uzavřena nájemní smlouva.

Podávání dodatečných daňových přiznání rovněž vychází z daňového řádu – viz § 141 zákona č. 280/2009 Sb.V případě dodatečných daňových přiznání je třeba vzít v úvahu, že jejich podáním znovu běží lhůta pro doměření daně za dané zdaňovací období.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama