reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Cestovní náhrady u jednatele  (Přečteno 6887 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Lenka

  • Host
Cestovní náhrady u jednatele
« kdy: 17. 11. 2016, 10:22:44 »
Dobrý den,

]prosím o radu a názory v situaci, kdy jednatel (pracující na základě smlouvy o výkonu funkce jednatele) s trvalým bydlištěm na Moravě (např. Brno) dojíždí do sídla firmy, která je v Čechách (např. Most). Má v tomto případě nárok na cestovní náhrady a ubytování (v Čechách - kde sídlí firma) nebo nemá. Zatím jsem se s tímto případem nesetkala. Předem moc děkuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Cestovní náhrady u jednatele
« Odpověď #1 kdy: 21. 11. 2016, 11:04:15 »
Dobrý den,

výkon funkce nelze vykonávat v pracovněprávním vztahu, pouze v obchodně právním vztahu. Příjmy jednatelů se zdaňují podle § 6 zákona o daních z příjmů, tudíž jako příjmy ze závislé činnosti. Z pohledu zákona o daních z příjmů jsou tak v postavení zaměstnanců a poskytují se jim cestovní náhrady ve stejném rozsahu a za stejných podmínek jako zaměstnancům. Poskytování cestovních náhrad v souvislosti s výkonem funkce by mělo být sjednáno ve smlouvě o výkonu funkce.

Je tedy možné jednatelům poskytovat cestovní náhrady jako každému jinému zaměstnanci, tj. včetně stravného na pracovních cestách atd. Ovšem je třeba upozornit na neposkytování cestovních náhrad zaměstnancům při cestě do zaměstnání a zpět. Zde je navíc problematika upravena pokynem ministerstva financí D-22, bod 31 k § 24 odst. 2 zákona o daních z příjmů, kde se zdůrazňuje, že pracovními cestami jednatelů nejsou cesty do sídla společnosti. Pokud by cestovní náhrady přesto vypláceny byly, nejednalo by se o pracovní cesty v souladu se zákonem. Šlo by o daňově neuznatelný výdaj společnosti a na straně jednatele o zdanitelný příjem.     

S přáním krásného dne   Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama