reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Zapůjčení osobního automobilu  (Přečteno 3490 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Hana Tomanová

 • Host
Zapůjčení osobního automobilu
« kdy: 14. 11. 2016, 09:27:00 »
Dobrý den,
může si s.r.o. zapůjčit osobní automobil na občasné užívání od fyzické osoby? Co všechno si může započítat do odpočtu daně?
Děkuji za odpověď.
Hana Tomanová

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Jan Molín

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 920
  • Zobrazit profil
  • MIVO s.r.o.
Re:Zapůjčení osobního automobilu
« Odpověď #1 kdy: 21. 11. 2016, 12:40:54 »
Dobrý den paní Tomanová

ve Vašem případě zřejmě půjde o vypůjčení si věci na základě smlouvy o výpůjčce (bezplatně) či o nájem věci (za úplatu) dle nového občanského zákoníku.

Takové smlouvy je jistě možno uzavřít i mezi s.r.o. a fyzickou osobou - vlastníkem věci, která je předmětem výpůjčky, resp. nájmu.

Smlouvou o výpůjčce přenechává půjčitel věc vypůjčiteli a zavazuje se mu umožnit její bezplatné dočasné užívání. Znaky smlouvy o výpůjčce jsou její bezplatnost, půjčení věci dočasně a za daným účelem. Není-li účel vymezen, užívá vypůjčitel věc způsobem přiměřeným povaze věci. Užití věci lze stanovit jak na dobu určitou, tak neurčitou. Jestliže ve smlouvě nechceme stanovit ani účel užití věci ani dobu, po kterou se má vypůjčitel věc užívat, potom můžeme uzavřít smlouvu o výprose.
 
NOZ stanoví, že obvyklé náklady spojené s užíváním věci nese vypůjčitel ze svého a mimořádné náklady jsou k tíži půjčitele. To mj. znamená, že v případě automobilu vypůjčeného a užívaného k podnikání by obvyklé náklady na údržbu byly daňovým nákladem vypůjčitele, ale zásadní opravy by měl hradit vlastník.
 
Právní úprava výpůjčky je v novém občanském zákoníku obsažena v §§ 2193 - 2200.

Nájem věci se zásadně liší od výpůjčky tím, že je úplatný. Budete-li používat najatý automobil k podnikání, resp. k "ekonomické činnosti" ve smyslu § 5 zákona o DPH, potom je nájemné daňovým nákladem pro účely daně z příjmů a zároveň máte nárok na odpočet DPH na vstupu (v dotazu není upřesněno, zda jsou s.r.o. a fyzická osoba plátci DPH). Samozřejmě je možné považovat za daňový náklad též náklady na benzín, dálniční známku, drobnou údržbu (myčka) a další obdobné náklady. Nelze uplatnit daňové odpisy - ty může uplatnit vlastník.

Nájemce má povinnost užívat věc jako řádný hospodář, užívat jej ke sjednanému nebo obvyklému účelu, platit nájemné, po dobu nájmu provádět běžnou údržbu věci, nedomluví-li se strany jinak, strpět nezbytnou opravu věci, která nelze odložit.

Nájem je v novém občanskému zákoníku upraven v § 2201 a násl.

Pro přesnější odpověď by bylo nutné znát smlouvu, která upravuje vztah mezi vlastníkem automobilu a s.r.o., a dále vymezení pojmu "odpočet daně" - co tím má tazatelka na mysli.

Upozorňujeme ještě, že v případě nájemní (tedy úplatné) smlouvy mezi s.r.o. a "spojenou osobou", např. mezi s.r.o. a jednatelem nebo společníkem, by mělo být nájemné stanoveno ve výši ceny obvyklé. Viz § 23 odst. 7 zákona o daních z příjmů.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/ 

Platby GoPay

reklama