reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Odměna designérům, kteří nejsou OSVČ  (Přečteno 9216 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Zdeněk

  • Host
Odměna designérům, kteří nejsou OSVČ
« kdy: 27. 10. 2016, 18:55:37 »
Dobrý den, zakládám firmičku, která dělá designový nábytek, jsem OSVČ. Na navrhování jsem si pozval studenty designu ale nejsou OSVČ a ani je nechci zaměstnávat, jsme domluvení na určitém procentu z prodaného kusu, který navrhli.
Otázka zní: jakým způsobem je vyplácet, jak to provést v účetnictví (1 za rok), popřípadě jaká smlouva by měla být uzavřena.
Děkuji Zdeněk

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



pan X

  • Host
Re:Odměna designérům, kteří nejsou OSVČ
« Odpověď #1 kdy: 03. 11. 2016, 10:44:35 »
Musí si založit živnost, jinak to asi nepůjde. Nic mne nenapadá, jestliže jim chcete vyplácet procento z obratu. Je to normální obchodní vztah. Hypoteticky si od nich můžete pronajmout know-how stejně, jako si můžete třeba od souseda pronajmout na rok sekačku. Ale zdá se mně to kostrbaté a pro obě strany nevýhodné.


vlna

  • Host
Re:Odměna designérům, kteří nejsou OSVČ
« Odpověď #2 kdy: 05. 11. 2016, 12:27:46 »
Živnost není nutná, uzavírá se licenční smlouva. Podle §3 (1) b) pak nejde o živnost.

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


 

Platby GoPay

reklama