reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: OSVC vs. zaměstnanec a výplata  (Přečteno 13938 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Tomáš

• Host
OSVC vs. zaměstnanec a výplata
« kdy: 26. 10. 2016, 09:22:25 »
Dobrý den,

chtěl bych Vás moc poprosit o radu.

Nastíním mojí situaci: Mám práci na HPP (pružná prac.doba) a dostal jsem nabídku pracovat, ještě "bokem" u jiné firmy, ale musel bych být OSVČ.

To kolik bych musel platit za soc.,zdrav. a další to si umím zjistit/vypočítat v tom není problém.
Zajímalo by mě jak by to bylo s mojí výplatou na pozici, kde jsem teď na HPP. Někdo mi tvrdí, že bych měl stále stejný příjem a někdo mi tvrdí, že bych rázem dostával superhrubou mzdu.

Řekněmě,například že mám 25 000,- Hrubého tj. čistá mzda, které by mi chodila na účet je 19 295,- = Superhrubá mzda činí: 33 500,- Kč
Když bych se stal OSVČ kolik dostanu na účet? Někteří mi tvrdí, že si nafakturuju 25 000,- a to dostanu na účet někdo mi zase tvrdí, že si budu fakturovat superhrubou mzdu.

Takže prosím vás jakou částku dostanu na účet jako OSVČ?

Děkuji. Tom.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Hana

• Host
Re:OSVC vs. zaměstnanec a výplata
« Odpověď #1 kdy: 26. 10. 2016, 11:28:16 »
Pokud byste pracoval "bokem" u jiné firmy jako OSVČ, tak by se odvody a následně čistý příjem odvíjely od hrubého příjmu z této "bokové" činnosti. Se zaměstnáním to nemá NIC společného, tam byste měl mzdu pořád stejnou bez ohledu na OSVČ Pokud byste ovšem z HPP přešel na OSVČ, tak by Vám opravdu na účet přišlo 25 000,- nebo kolik byste si nafakturoval, ale musel byste si z toho zaplatit odvody a daně. Superhrubá mzda NEEXISTUJE, je to jen název pro mezivýpočet pro stanovení základu daně.

Katerina

• Host
« Odpověď #2 kdy: 26. 10. 2016, 12:37:45 »
V puvodni praci je to o dohode se zamestnavatelem. Byt superhruba mzda realne neexistuje, v praxi je to soucet vsech nakladu, ktere na vas ma zamestnavatel (cista mzda, vase dan z prijmu, socialni a zdravotni pojisteni za vas I zamestnavatele). Tedy teoreticky pri dobrych vyjednavacich schopnostech vam zamestavatel muze na fakturu byt ochoten platit vasi aktualni superhrubou mzdu, z hlediska nakladu je to pro neho stejne.

Nicmene I v pripade flexibilniho homeoffice je to v principu schwarz system a puvodni zamestnavatel s vasim prechodem na OSVC nemusi souhlasit.

Zaroven pro vas jako obchodniho partnera a ne zamestnance pak uz nebudou k dispozici veci jako nahrady mzdy za nemoc a dovolenou apod.

Pokud si nechate HPP a k tomu se stanete OSVC "bokem", muzete vasi cinnost nahlasit jako vedlejsi a pak v prvnim roce neplatite zalohy na zdravotni a socialni pojisteni, z hlediska kratkodobeho casflow pomerne prijemne.

Dalsi komplikace, ktera muze nastat - pokud by vas prijem "bokem" cinil 33k (a tedy predpokladejme pripadny prijem na fakturu z vasi stavajici cinnosti jeste vyssi), tak je velmi pravdepodobne, ze byste nejpozdeji do roka stal povinnym platcem DPH - to krome zvysene administrativy znamena problem, pokud je nekdo z vasich stavajicich odberatelu neplatce (budto musite cenu o DPH navysit - pro neho jste o 21pct drazsi, nebo to vzit na sebe, ale pak o DPH snizit vas realny vydelek).

Redakční tip

• Stálý člen

Milan

• Host
« Odpověď #3 kdy: 26. 10. 2016, 20:39:45 »
Pokud máte zaměstnání na HPP a chcete si přivydělat jako vedlejší OSVČ (tj. čistý příjem z OSVČ je nižší než čistý příjem z HPP), pak nevidím problém:
1) Fakturujete bez DPH např. těch 25tis měsíčně
2) Pokud je to pro vás výhodné, uplatněte výdajový paušál. Ideální např. pro práce na počítači, kde jsou náklady minimální a můžete si tak uplatnit výdaje ve výši 60% z čistého příjmu. To můžete uplatňovat pokud roční příjem nepřekročí 1,2mil Kč. Pokud uplatňujete výdaje procentem a jste plná OSVČ, nemůžete si ve svém daňovém přiznání uplatnit slevu na manželku a děti... i proto je výhodné zůstat na HPP a držet příjmy z vedlejšího OSVČ pod úrovní příjmů z HPP.
3) Plátcem se stanete, pokud byste překročil 1mil obrat za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Ani s těmi 33tis měsíčně to nemáte šanci překročit.
4) vedlejší OSVČ nemusí platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V reálu na sociálním pojištění nezaplatíte nic, pokud nepřekročíte určitou rozhodnou hranici čistých příjmů, ale tu s 25tis vyfakturovaných měsíčně překročíte. Zdravotní pojištění se podle určeného základu dle výše ročního příjmu doměřuje vždy.

Milan

• Host
« Odpověď #4 kdy: 26. 10. 2016, 20:43:00 »
Ještě poznámka k vedlejšímu OSVČ... zaměstnavatele se nemusíte vůbec ptát a ani žádat o písemné svolení v případě, že ta činnost OSVČ nebude stejného druhu, jako činnost vašeho zamšstnavatele. Tj. jestli pracujete jako skladník a budete si přivydělávat tvorbou webovek, tak do toho zaměstnavateli není nic. Pokud ale děláte jako programátor pro firmu, která dělá webovky, tak to musíte získat písemný souhlas...

Reklama

• Stálý člen

reklama

Eva

• Host
« Odpověď #5 kdy: 26. 10. 2016, 23:41:06 »
U firmy A pracujete na HPP, zatímco pro firmu B se chystáte pracovat jako OSVČ.

Tím, že si pořídíte živnostenský list, se automaticky nezruší pracovní smlouva, kterou máte uzavřenou s firmou A. Takže pokud nedáte výpověď, budete ve firmě A stále zaměstnancem, za stejných podmínek jako doposud, i mzdu budete mít stále stejnou. To, že máte živnostenský list, firmu A nezajímá, protože pro ně na živnosťák nepracujete. Takže ten, kdo vám tvrdí, že v pracovním poměru budete dostávat jinou mzdu jen proto, že vám bylo přiděleno IČO, slušně řečeno nemá pravdu.

Kdybyste chtěl u firmy A skončit práci zaměstnance a začít pro ně pracovat coby OSVČ, musíte nejdříve ukončit stávající pracovní poměr a pak se s nimi dohodnout na spolupráci coby OSVČ. Jestli byste od nich v takovém případě dostával obnosy ve výši vaší dosavadní hrubé nebo superhrubé mzdy, to záleží na tom, jak byste se s firmou A dohodl. Žádnou částku od nich nedostanete automaticky, výši odměny si musíte jakožto podnikatel dohodnout se svým zákazníkem a může to být částka úplně jiná, než je vaše současná mzda.

Offline Ivana Zezulová

• Závislák
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 27. 10. 2016, 00:14:52 »
Práce "bokem jako OSVČ" je Švarc systém, za který hrozí pokuta Vám i "zaměstnavateli".

Pozor:
Nezáleží na tom, jaký druh práce pro svého hlavního zaměstnavatele vykonáváte,
ale na tom, v jaké oblasti působí Váš zaměstnavatel (zjistíte v rejstříku).

Pokud by nový „zaměstnavatel“ působil ve stejné oblasti, jako zaměstnavatel stávající,
potřeboval byste před založením živnosti písemní souhlas zaměstnavatele.

Platby GoPay

reklama