reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: DPH u OSVČ poskytující služby  (Přečteno 8506 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

M. Horský

  • Host
DPH u OSVČ poskytující služby
« kdy: 25. 10. 2016, 19:51:48 »
Dobrý den,

měl bych dotaz na daňovou povinnost u DPH. Jsem OSVČ, neplátce DPH, předmět podnikání poskytování konzultací. Pracuji pro několik klientů, který dodávám analýzy, projekty a poskytuji konzultace. Nic nenakupuji ani neprodávám dále.

1) Pokud přesáhne obrat za posl. 12 měsíců 1 mil. Kč, je nutné stát se plátcem DPH? Nebo je zde jiná povinnost (identifikovaná osoba)?
2) Jeden z klientů je sídlem v ČR ale technicky se fakturace za poskytnutou službu má provést přes jinou společnost, která má sídlo mimo ČR (Rakousko), ve smlouvě s touto společností je uvedena konečná cena s tím, že není předmětem DPH. Tuto částku obdržím v EUR na svůj účet. Je zde nějaká povinnost ve vazbě na DPH (stát se identifikovanou osobou)?

Děkuji  za odpověď.
M,. Horský

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:DPH u OSVČ poskytující služby
« Odpověď #1 kdy: 29. 10. 2016, 15:33:24 »
Dobrý den pane Horský,

1) Jestliže obrat ve smyslu § 4a zákona o DPH (dále jen „ZDPH“) nepřesáhne 1 mil. Kč za dvanáct měsíců po sobě jdoucích (nikoliv jen za kalendářní rok), potom nevzniká povinnost zaregistrovat se jako plátce. Jsou ovšem určité situace, kdy se sice nemusíte registrovat jako plátce, ale stáváte se (pouze) identifikovanou osobou, s čímž jsou ovšem také spojeny povinnosti vůči daňové správě.

Do obratu pro povinnou registraci plátce se nezapočítávají  úplaty za prodej dlouhodobého majetku, a rovněž tak se nezapočítávají služby s místem plnění mimo tuzemsko.

2) Pokud budete fakturovat odběrateli (podnikatelskému subjektu) se sídlem v Rakousku, tak nejdříve musíme správně určit místo plnění. Základní pravidlo, uvedené v § 9 odst. 1 říká, že místo plnění se řídí sídlem odběratele. Pokud se tedy nejedná o některou z výjimek uvedených v §§ 10 až 10i ZDPH, bude místo plnění v Rakousku, tedy mimo tuzemsko, takže plnění není předmětem české DPH.

Takové plnění se sice nebude započítávat do obratu pro povinnou registraci, ale protože plnění musí být zdaněno odběratelem v Rakousku, vzniká českému dodavateli povinnost registrovat se jako identifikovaná osoba, a to dle § 6i ZDPH. Zdůrazňuji, že tato povinnost nevzniká, pokud by šlo o služby s jiným než standardním určením místa plnění (např. služby související s nemovitými věcmi).

Pokud ovšem je poskytována služba s místem plnění určeným dle § 9 odst. 1 ZDPH, stává se dodavatel identifikovanou osobou ODE DNE POSKYTNUTÍ SLUŽBY. Na to navazuje 15 denní lhůta pro registrační povinnost uvedenou v § 97 ZDPH.

Identifikovaná osoba poté musí podávat daňová přiznání (za období, za která vykazuje daňovou povinnost, viz § 101 odst. 5 ZDPH), souhrnná hlášení (viz § 102 odst. 2 ZDPH), ale nepodává kontrolní hlášení.

Je tedy pravda, že v případě Vámi nastíněné konstrukce jde o poskytnutí služby, která není předmětem DPH v ČR, nicméně daň zřejmě musí být odvedena v Rakousku (pokud jde o standardní službu ve smyslu určení místa plnění) a s tím jsou spojeny výše popsané povinnosti českého poskytovatele služby.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama