reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daň z převodu nemovitosti v daňovém přiznání  (Přečteno 4452 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Hánečková

  • Host
Daň z převodu nemovitosti v daňovém přiznání
« kdy: 21. 10. 2016, 13:51:45 »
Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o zodpovězení otázek.Předem děkuji.
1.V loňském roce jsem zdědila po otci pozemek.Nyní jsem ho prodala.Uhradila 4% daň z převodu/z nabytí nemov./.Musím tento příjem zahrnout do příjmu daňového přiznání za rok 2016 a zdanit jej jako ostatní příjem podle §10? Někde jsem vyčetla,že pokud jsem to zdědila po rodičích je tento příjem osvobozen od daně z příjmu.Pokud je osvobozen,zapisuje se do daň.přiznání nebo se neuvádí?
2.Manžel restauruje nábytek jako fyz.osoba,sídlo firmy v ČR,není plátcem DPH.Zákazník z Rakouska mu přivezl zakázku.Musí se stát pro tento případ plátcem DPH/ jako identif.osoba / a účtovat s daní 21% a daň odvést FÚ? Je v tomto případě jedno,jestli je rakouský zákazník fyz.osoba nebo firma co se týče DPH?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 914
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Daň z převodu nemovitosti v daňovém přiznání
« Odpověď #1 kdy: 24. 10. 2016, 11:58:21 »
Dobrý den paní Hánečková,

1) Daň z příjmů - prodej zděděné nemovité věci

Příjem je osvobozen, pokud doba vlastnictví pozemku přesáhla 5 let. Do doby se započítává vlastnictví Vaše i Vašeho otce. Pokud tedy např. otec vlastnil pozemek 10 let, jde nepochybně o Váš osvobozený příjem, přestože Vy jste jej vlastnila jen rok. Další podmínkou je, že pozemek nebyl zahrnut v obchodním majetku (tj. nebyl používán pro podnikání). Osvobozené příjmy se v případě daně z příjmů neuvádějí do daňového přiznání.

2) Práce na movité věci

V případě restaurování nábytku, které se uskutečnilo na území ČR, záleží na tom, kdo je odběratel služby, zda je to osoba povinná k dani (podnikatel, nezáleží na tom, zda je v Rakousku registrovaný plátce či nikoliv) nebo osoba nepovinná k dani (= občan nepodnikatel).

Jestliže je odběratelem osoba nepovinná k dani, potom se místo plnění řídí § 10g písm. b) zákona o dani z přidané hodnoty (dále jen "ZDPH"), jde o tzv. práci na movité věci pro osobu nepovinnou k dani. Poskytnutím takové služby se český dodavatel NESTÁVÁ identifikovanou osobou.

Pokud je ovšem odběratel podnikatelem (osobou povinnou k dani), místo plnění se řídí § 9 odst. 1 ZDPH (tzv. základní pravidlo pro určení místa plnění u služeb), místo plnění je tam, kde sídlí odběratel (tedy v Rakousku, přestože služba je fyzicky poskytnuta v ČR), a okamžikem poskytnutí služby se poskytovatel STÁVÁ IDENTIFIKOVANOU OSOBOU ve smyslu § 6i ZDPH. Do 15 dnů od poskytnutí služby, tedy ode den, kdy se poskytovatel musí registrovat na finančním úřadě, jak je uvedeno v § 97 ZDPH. Poskytování takové služby má místo plnění v Rakousku, což znamená, že DPH identifikovaná osoba neodvádí, odvádí ji rakouský subjekt dle tamních předpisů. Nicméně česká identifikovaná osoba uvádí toto plnění (bez DPH) do souhrnného hlášení (viz § 102 odst. 2 ZDPH). Daňové přiznání podává identifikovaná osoba jen v případě, že přiznává nějako daň, neboť, jak je v § 101 odst. 5 ZDPH je uvedeno: "Nevznikla-li identifikované osobě ve zdaňovacím období povinnost přiznat daň, nesděluje tuto skutečnost správci daně."

Identifikovaná osoba nemá nárok na odpočet, na druhou stranu vůči tuzemským odběratelům se nadále chová jako "neplátce", tedy neuplatňuje daň na výstupu u uskutečňovaných plnění.

S přáním pěkného dne
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama