reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Preventivní prohlídka  (Přečteno 8718 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Bohuslav Stáňa

 • Host
Preventivní prohlídka
« kdy: 14. 10. 2016, 10:32:45 »

Dobrý den.Který lékař může provést lékařskou preventivní prohlídku strojvedoucího na vlečce, děkuji.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Dagmar Kučerová

 • redaktorka a odborný poradce
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 554
  • Zobrazit profil
  • Podnikatel.cz
Re:Preventivní prohlídka
« Odpověď #1 kdy: 17. 10. 2016, 17:01:24 »
Dobrý den,

pracovnělékařské prohlídky vykonává poskytovatel pracovnělékařské péče, tj. smluvní lékař zaměstnavatele. Zákon o specifických zdravotních službách připouští v ustanovení § 54 výjimku pouze pro práce zařazené kategorii první. Jde-li o práce zařazené pouze do kategorie první podle zákona o ochraně veřejného zdraví a není-li součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky stanoveny jinými právními předpisy, může zaměstnavatel zajišťovat provádění pracovnělékařských prohlídek a posuzování zdravotní způsobilosti k práci na základě písemné žádosti u poskytovatele uvedeného v odstavci 1 písm. a), který je registrujícím poskytovatelem zaměstnance nebo uchazeče o zaměstnání; ostatní pracovnělékařské služby podle § 53 odst. 1 zaměstnavatel zajišťuje prostřednictvím poskytovatele uvedeného v odstavci 1, s nímž uzavřel písemnou smlouvu. Zjednodušeně řečeno, pouze zaměstnance v kategorii první může zaměstnavatel vyslat na prohlídky k jejich obvodnímu lékaři, ostatní se musí podrobit pracovnělékařské prohlídce u smluvního lékaře zaměstnavatele.

Každý zaměstnavatel zařadí práce, které jsou na jeho pracovištích vykonávané, podle míry výskytu faktorů, jež mohou ovlivnit zdraví zaměstnanců, a jejich rizikovosti pro zdraví do čtyř kategorií. Kritéria, faktory a limity pro zařazení prací do kategorií stanoví prováděcí právní předpis; hodnocení rizika a minimální ochranná opatření stanoví zvláštní právní předpis.

Kategorizace práce strojvedoucího na vlečce se bude odvíjet od podmínek a míry rizika ohrožení zdraví při výkonu práce u konkrétního zaměstnavatele. Prohlídka u obvodního lékaře by byla možná pouze v případě kategorie první. Dá se však předpokládat, že tomu tak nebude a jedná s ohledem na rizikovost ohrožení zdraví o kategorii vyšší, kde je již vyžadována prohlídka u poskytovatele pracovnělékařské péče (případně další vyšetření u specializovaných lékařů vyžadovaná poskytovatelem pracovnělékařské péče).

Hezký den přeje   Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz 

Platby GoPay

reklama