reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dovolená u pracovního poměru na dobu určitou  (Přečteno 8800 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Petra

  • Host
Dovolená u pracovního poměru na dobu určitou
« kdy: 12. 10. 2016, 16:00:43 »
Dobrý den, má zaměstnanec, který má pracovní poměr na dobu určitou na 2 měsíce, nárok na 2/12  dovolené ? A má tento nárok až po odpracovaných 2 měsících? Jak tuto dovolenou vybrat nebo proplatit ? Může si tuto dovolenou vybrat již v posledních pracovních dnech před skončením pracovního poměru, i když v tu dobu ještě nebude mít odpracovány 2 měsíce ? Pokud si dovolenou nebude chtít  v posledních pracovních dnech vybrat, nebo to není z legislativních důvodů možné, jak se s tím vypořádat ? Pokud se v tomto případě musí dovolená proplatit, tak kdy ? Má se proplatit společně se mzdou za poslední měsíc pracovního poměru, nebo až samostatně za další měsíc, kdy už nebude v pracovním poměru, nebo úplně jindy ? Velmi děkuji za radu. P.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Eva

  • Host
Re:Dovolená u pracovního poměru na dobu určitou
« Odpověď #1 kdy: 12. 10. 2016, 17:25:02 »
Zaměstnanec má nárok na "dovolenou za kalendářní rok nebo na její poměrnou část" (=pokud u zaměstnavatele pracuje kratší dobu než 1 rok), přičemž tento nárok mu vzniká až poté, co u zaměstnavatele odpracuje minimálně 60 dnů. Pokud odpracuje méně než 60 dnů, vzniká mu nárok jenom na "dovolenou za odpracované dny", která se počítá tak, že za každých odpracovaných 21 dnů má zaměstnanec nárok na 1/12.

Tj. pokud váš zaměstnanec během těch 2 měsíců odpracuje 42 (21+21) dnů, tak bude mít nárok na 2/12. Pokud ale odpracuje třeba jenom 40 dnů, tak bude mít nárok jen na 1/12.

Dovolenou by měl čerpat teprve tehdy, až mu na ni vznikne nárok (např. koncem toho druhého měsíce). Pokud ji nevyčerpá, bude mu proplacena, a to ve mzdě za poslední měsíc pracovního poměru.


Offline Ivana Zezulová

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 275
    • Zobrazit profil
Re:Dovolená u pracovního poměru na dobu určitou
« Odpověď #2 kdy: 13. 10. 2016, 01:46:33 »
Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Podle mne tedy nepřichází v úvahu otázka "co když si ji
nebude chtít vybrat". Jen musíte zaměstnanci oznámit čerpání dovolené včas → minimálně 14 dnů předem.

Zaměstnavatel může čerpání dovolené určit i před splněním podmínky pro vznik nároku na dovolenou
za předpokladu, že zaměstnanec podmínku splní do konce kalendářního roku nebo do konce pracovního poměru.

Dny dovolené se pro účel posouzení nároku na dovolenou posuzují jako odpracovaná doba.

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


jojo

  • Host
Re:Dovolená u pracovního poměru na dobu určitou
« Odpověď #3 kdy: 13. 10. 2016, 07:42:59 »
Hlavně by bylo dobré si nastudovat § 211 až 223 zákoníku práce, kde jsou odpovědi na všechny vaše otázky.


Petra

  • Host
Re:Dovolená u pracovního poměru na dobu určitou
« Odpověď #4 kdy: 13. 10. 2016, 09:07:43 »
Dobrý den, velmi všem děkuji za odpověď, moc jste mi pomohli ...  a ještě mám malý dotázek, zda na výplatní pásce tohoto pracovníka za první odpracovaný měsíc ( při pracovním poměru na 2 měsíce ) už má být uveden nárok na dovolenou za první odpracovaný měsíc ( tj. při 5 týdnech dovolené je za 1. měsíc nárok na 2 dny dovolené ), nebo zda celý nárok na dovolenou ve výši 4 dnů uvést až ve výplatní pásce za 2. měsíc ... Moc děkuji za odpověď, P.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Lada

  • Host
Re:Dovolená u pracovního poměru na dobu určitou
« Odpověď #5 kdy: 13. 10. 2016, 11:14:53 »
Jak už zmínila Eva, je rozdíl mezi nárokem na dovolenou za 1 odpracovaný měsíc a nárokem na dovolenou za 21 odpracovaných dnů. Počtem odpracovaných měsíců se řídíme, když zaměstnanec odpracuje u firmy více než 60 dnů a vznikne mu tím pádem nárok na celoroční dovolenou (nebo její poměrnou část, podle počtu měsíců, po které je u firmy zaměstnán). U pracovního poměru uzavřeného pouze na 2 měsíce toto nemůže nastat, proto se zaměstnanci nárok na dovolenou nepočítá podle odpracovaných měsíců, ale podle odpracovaných dnů. Pokud v daném měsíci odpracuje 21 nebo více dnů, vznikne mu nárok na 1/12. Pokud ale v tom měsíci odpracuje méně než 20 dnů, nárok na dovolenou mu nevznikne.

Takže pokud na konci prvního měsíce nebude mít odpracováno 21 dnů, nebude mít nárok na dovolenou a do pásky napíšete nárok 0. Pokud by mu nárok vzniknul, můžete napsat na pásku nárok 2 dny. Ale mnohem důležitější, než co napíšete na pásku, podle mě je, abyste ho o ty dny dovolené neošidila a mohl si je vybrat (nebo mu byly proplaceny) ve správném počtu.

Taky záleží na tom, jaký máte vlastně formulář výplatní pásky. Já na něm např. mám jen kolonku "zůstatek dovolené" a v té by na konci posledního měsíce byla nula, protože by zaměstnanec dovolenou v měsíci, kdy odchází ze zaměstnání, buďto vyčerpal nebo mu byla proplacena.


jméno

  • Host
Re:Dovolená u pracovního poměru na dobu určitou
« Odpověď #6 kdy: 13. 10. 2016, 20:53:32 »
Co bude napsané na pásce je celkem jedno. Hlavně aby vám program dovolil zaznamenat průběžné čerpání, když nárok budete znát přesně až na konci 2. měsíce. Můžete mu tam napsat hned celý (předpokládaný) nárok za oba měsíce (podle počtu směn v plánu to bude 1 nebo 2 dvanáctiny).
Po ukončení prac.poměru ale musíte znovu prověřit skutečný nárok a finančně se v poslední mzdě vyrovnat - co nevyčerpal, to proplatíte, co přečerpal strhnete v úrovni hrubé mzdy a nahradíte neplaceným volnem s případnou úpravou zdravotního pojištění. Tohle se musí kontrolovat u každého končícího zaměstnance. (Mohl by si vyčerpat na začátku roku celou dovolenou a pak od června do konce roku marodit.)


 

Platby GoPay

reklama