reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dovolená ve 3mesíční zkušební době, ukončení úvazku ve zkušební době  (Přečteno 17990 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

David

• Host
Dobry den,

Podepsal jsem dne 1.7/2016 smlouvu na dobu neurcitou se zkusebni dobou na 3 mesice, 25 dni dovolene. Behem zkusebni doby jsem cerpal 2,5 dne dovolene. Bohuzel jsme si se zamestnavatel nesedli. Sliboval neco jineho v ramci prace, takze chceme ukoncit uvazek ve zkusebni dobe.

1) Pochopil jsem, ze se mi prodluzuje zkusebni doba na 2,5 dne. Cili defakto mi konci zkusebni doba az 3.10. Je to tak?
2) Jestli tomu rozumim dobre, tak mam narok na 25 : 4 = 6,5 dne dovolenou ve zkusebni dobe. Vycerpal jsem 2,5 dne. Musi mi zamestnavatel proplatit 4 dny dovolene? Je to tak?

Dekuji za odpoved,
David

Reklama

• Stálý člen

reklama

Eva

• Host
1) Nevidím důvod, proč by se zkušební doba měla prodlužovat. Pokud chcete skončit, tak skončete hned zítra. Ukončení pracovního poměru ve zkušební době může podat jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel, v obou případech bez udání důvodu. Podotýkám, že to, že v pracovní smlouvě je uvedena nějaká zkušební doba, neznamená, že pro ukončení pracovního poměru musíte čekat na poslední den této zkušební doby. Tím se naopak vystavujete nebezpečí, že pracovní poměr nestihnete ukončit včas.

2) Pokud u zaměstnavatele odpracujete 3 celé kalendářní měsíce, tak máte nárok na 25/12 x 3 = 6 dnů dovolené (6,25 se zaokrouhluje dolů).  Měl by vám proplatit 3,5 dne.

Offline Ivana Zezulová

• Závislák
    • Zobrazit profil
Dovolená by se měla zaokrouhlit nahoru (ve prospěch zaměstnance).
Podle mne nárok činí 6,5 dne a zaměstnavatel by měl proplatit 4 dny.

Redakční tip

• Stálý člen

jojo

• Host
Pro paní Evu - to, že vy nevidíte důvod k prodloužení zkušební doby, je zřejmě tím, že neznáte § 35, odst. 4 zákoníku práce. Čili tazatel má pravdu, zkušební doba se prodlužuje o dobu vyčerpané celodenní dovolené.
Pro Ivzez - Zaokrouhlení se provádí nikoliv ve prospěch zaměstnance, ale z důvodu toho, že 6,25 matematicky, při poskytování dovolené na půldny, se automaticky zaokrouhlí na 6,5.

Offline Ivana Zezulová

• Závislák
    • Zobrazit profil
Pro Jojo:
Ano, 6,25 se matematicky zaokrouhluje na 6,5. Ovšem platí i to, že by
zaměstnavatel neměl zaměstnance bezdůvodně znevýhodňovat.

Reklama

• Stálý člen

reklama

jojo

• Host
Matematické zaokrouhlení není znevýhodňování zaměstnance. Jinak např. ve státní správě nesmíte ani postupovat ve prospěch zaměstnance, musíte přesně dodržet zákon. Ve prospěch zaměstnance může, ale nemusí postupovat soukromá sféra.

Platby GoPay

reklama